Češi, probuďte se a pojďte na ty gaunery. Odbory bubnují do pochodu

9. 4. 2012 20:23

Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) si prý navzdory mnoha protestním akcím, které se proti ní chystají, nenechá ujít příležitost, aby český stát dorozkradla. Kabinetní "gauneři" podle odboráře Jaroslava Duška nad týdnem protestů vrcholícím koncem dubna monstrakcí na pražském Václavském náměstí jen mávnou rukou. I přesto se odboráři nevzdávají. A do protestů půjdou s vervou.

Češi, probuďte se a pojďte na ty gaunery. Odbory bubnují do pochodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Holešovská výzva se distancovala od Skutečné demokracie vedené Ponertem
reklama

Nespokojenost s vládním establishmentem a vedením státu vrcholí. Tisíce členů nejrůznějších sdružení a uskupení, ale i jednotlivci, kterým vadí způsob, jakým kabinet Petra Nečase (ODS) vede zemi, se tak připravují na největší protestní akci, kterou Česko od dob sametové revoluce zažilo.

Bude jí celonárodní protivládní protest, který se uskuteční 21. dubna na Václavském náměstí v Praze. Shromáždění, na němž se očekává účast až stovek tisíc lidí, bude předcházet několikadenní série protestních akcí napříč celou Českou republikou nazvaná Týden protestů.

Sami iniciátoři protestů, k nimž se kromě iniciativy ProAlt řadí třeba odborářská sdružení, jsou ale už dopředu k jejich výsledkům skeptičtí.

Vládě je to jedno. Vše si rozkrade

"S vládou to nehne, ta k demonstracím přistupuje ve stylu: klidně si protestujte, my si to tu rozkrademe," řekl ParlamentnímListům.cz šéf Svazu odborů a služeb Jaromír Dušek.

Na demonstraci svolanou na konec dubna očekává masivní účast. Ani ta však ale prý s vládními garniturami zřejmě nehne. "Doufám, že 21. dubna přijde na Václavské náměstí několik set tisíc lidí. I to je ale na pád těch gaunerů, co nám vládnou, málo. Ti chtějí tento stát jenom zprivatizovat. Demonstrace o víkendu, kdy si oni užívají na svých panských sídlech, je k odchodu nepřiměje," dodal Dušek s tím, že protivládní protesty se rozhodně "neobejdou bez razantních stávek."

Duškův kolega z Asociace samostatných odborů, Bohumír Dufek, se na týden protestů připravuje už v předstihu. "Připravujeme se velmi intenzivně, v následujícím týdnu nás čeká řada jednání, sejdeme se s ProAltem, zástupci Holešovské výzvy i dalšími iniciativami. Je čas, aby vláda skončila, tato vláda by neměla vládnout dál," uvedl pro ParlamentníListy.cz s tím, že každé vyjádření protivládních nálad, i to nejmenší, je cenné.

Lidi, probuďte se. Skončete s Kauflandem

"Češi se snad probudí, přestanou nakupovat v Kauflandu a začnou si vážit sami sebe a svého zdraví," dodal odborář.

To šéf Národní rady zdravotně postižených Václav Krása vidí situaci mírněji. Má však strach, že ještě nenastala doba na to, aby vláda skutečně padla. "Národní rada zdravotně postižených se zaměří na jeho vyvrcholení v sobotu 21. dubna na Václavském náměstí. Obávám se ale, že atmosféra není taková, aby na to vláda reagovala výrazněji," řekl ParlamentnímListům.cz Krása.

Trvalý tlak. To je, oč tu běží

A co že by podle něho takovou atmosféru vyvolalo?"Akce typu té, která se chystá na 21. dubna, by musely být časté, rychle za sebou. Vytvořil by se aktivní nesouhlas s vládní politikou a trvalý tlak," dodal s tím, že nejde o protesty primárně proti vládě jako takové, ale proti vládní politice.

Nespokojenci, kteří se týdne protestů zúčastní, požadují například zastavení důchodové reformy, která má umožnit lidem převést část odvodů ze státního penzijního systému do vlastního spoření u fondů, a současné podoby reformy vysokého školství. Ve stávkové pohotovosti jsou například školští odboráři, kterým vadí vládní škrty ve školství.

Protestovat budou i dopraváci

I dopravní odbory už dříve avizovaly, že jsou připraveny k uspořádání případné stávky. Chtějí, aby byl protest masivnější než loňská červnová stávka v dopravě. Tehdy také požadovaly zastavení reforem, kabinet však tlaku odborů nepodlehl.

Kromě odborů a občanských iniciativ protestuje proti vládě i takzvaná Holešovská výzva. Ta zorganizovala v polovině března protesty po celé ČR, do kterých se zapojily tisíce lidí. Zástupci Holešovské výzvy si už dříve naplánovali demonstraci na 15. dubna.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jana Šulcová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…