Co kdyby se poslanec zbláznil? Podívejte se, co by prý následovalo

18.05.2012 4:41 | Zprávy

Mezi dvěma stovkami poslanců jsou jak nepravomocně odsouzení Vít Bárta a Jaroslav Škárka, tak i David Rath, na něhož byla uvalena vazba po obvinění z trestného činu přijetí úplatku. Odborník na ústavní právo Jan Kudrna v té souvislosti připomíná, že naše právní úprava je postavena na maximální ochraně mandátu a na jeho demokratickém charakteru.

Co kdyby se poslanec zbláznil? Podívejte se, co by prý následovalo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Neobvyklý pohled nabízí složení Poslanecké sněmovny v polovině funkčního období. Mezi dvoustovkou zákonodárců jsou jednak nepravomocně odsouzení bývalí členové Věcí veřejných Vít Bárta a Jaroslav Škárka, jednak David Rath. Ten sice ve vazbě čelí obvinění z trestného činu přijetí úplatku, ale rezignoval jen na členství v ČSSD a na funkci krajského zastupitele, zatímco poslaneckého mandátu se vzdát zatím nemíní.

Ústava České republiky pamatuje na možnost ztráty poslaneckého mandátu ve svém článku 25. V něm je uvedeno, že mandát zaniká odepřením slibu nebo složením slibu s výhradou, uplynutím volebního období, vzdáním se mandátu, ztrátou volitelnosti, rozpuštěním Poslanecké sněmovny a také okamžikem, kdy se poslanec ujal úřadu nebo funkce, která je s funkcí poslance neslučitelná.

Svobody zbavit lze, mandátu nikoli

„Dlouhodobě kritizuji přílišnou šíři imunity. Pokud však Ústava platí, musí se dodržovat, ať jde o doktora Ratha nebo někoho jiného. Východisko je v urychleném jednání Poslanecké sněmovny,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz jeden z předních znalců ústavního práva Václav Pavlíček z katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

„Naše právní úprava je postavena na maximální ochraně mandátu a na jeho demokratickém charakteru. To znamená, že nikdo nemůže poslance mandátu zbavit. Je možné ho zbavit osobní svobody, takže se nemůže zúčastnit práce v parlamentu, ale o samotný mandát ho nikdo proti jeho vůli připravit nemůže,“ přidává pro ParlamentníListy.cz Jan Kudrna z katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…