Děsivý průzkum v bulváru: Lidé chtějí zase revoluci

16.11.2012 7:02

Bulvár uspořádal prostřednictvím agentury SANEP výzkum, ve kterém ztišťoval nálady obyvatel 23 let po revoluci a jejich případnou ochotu vyjít znovu demonstrovat na náměstí. Výsledky shrnul do titulku „Lidé chtějí zase revoluci“.

Děsivý průzkum v bulváru: Lidé chtějí zase revoluci
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Důchodci demonstrovali proti vládě
reklama

Na základní otázku, zda je třeba pět vyjít do ulic, jako tomu bylo v listopadu 1989 odpovědělo podle deníku Blesk 44,9 procenta, že rozhodně ano. Dalších 21,4 procenta mělo názor vlažnější, ale stále souhlasný, zatímco proti bylo pouhých 28,5 procenta. Zbytek neměl na otázku revoluce jednoznačný názor.

Na další dotaz, zda se současná politická reprezentace chová lépe, než její předlistopadoví předchůdci, odpovědělo 42,8 procenta jednoznačně ne, dalších 15,7 procenta si myslí, že spíše ne. Kladně ze srovnaní vycházejí jen pro 29,2 procenta.  

Ještě jednoznačnější byly odpovědi na dotaz, zda ČR je po 23 letech již vyspělou demokracií. Většinových 51,5 soudí, že určitě ne, dalších 22,6 přidalo měkčí odmítnutí. Rozhodné „ano“ vyslovilo pouhých 3,6 procenta.

Účastníci průzkumu byli dotazováni i na největší klady a zápory polistopadového režimu. Mezi pozitivy zvítězila možnost svobodně rozhodovat o svém osudu s 24,5 procenty. Možnost cestování a svobodu projevu ocenilo zhruba 15 procent, následovala volnost podnikání a možnost demokraticky si volit své politické zástupce.

Žebříček negativ ovládla korupce s 19,6 procenty, s odstupem sedmi procent následovala ztráta sociálních jistot a zvýšená kriminalita. Vadila i zhoršující se politická úroveň a nízké důchody. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…