Dienstbier se chytil do léčky. A teď mu to ČSSD spočítá, tvrdí exministr vnitra

08.03.2013 9:26

„Vstupoval jsem do ČSSD za Miloše Zemana, který vedl nejlepší českou vládu,“ vzpomíná v rozhovoru pro Českou pozici Martin Pecina, bývalý ministr vnitra v úřednické vládě Jana Fischera a nynější generální ředitel společnosti Vítkovice Power Engineering. Rozhovořil se zejména o vnitřních poměrech v sociální demokracii.

Dienstbier se chytil do léčky. A teď mu to ČSSD spočítá, tvrdí exministr vnitra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Pecina
reklama

Za nejlepšího lídra v historii ČSSD považuje Jiřího Paroubka. „Je populární říkat, že byl neschopný, zažil jsem ho však jako premiéra a fungoval výborně. Poslední premiér, o kterém to mohu říct,“ hodnotí ho Pecina kladně. Sociální demokraté mají podle jeho názoru šanci na přežití pouze tehdy, zvolí-li si do svého čela osobnost typu právě Paroubka nebo Zemana. Takového člověka však ve straně prý bohužel nevidí.

Jestli se SPOZ ukáže jako úspěšná strana, měla by se ČSSD podle Peciny obávat hromadného odlivu svých členů právě k zemanovcům. „Srovnejte si výsledek krajských voleb v roce 2008 a 2012. Srovnejte si popularitu Nečasovy a Topolánkovy vlády. Topolánkova vláda byla hrozná, ale katastrofa jako Nečasova vláda to nebyla. A za takto v uvozovkách příznivých okolností získala ČSSD zhruba o sto mandátů méně než před čtyřmi roky. Za tu dobu posílili zejména komunisté, to je chyba ČSSD, že nezískala jejich hlasy. K tomu nezapomínejte na prohrané prezidentské volby,“ nahlíží pesimisticky na budoucnost sociální demokracie.

Kandidatura Jiřího Dienstbiera byla past. A on se nechal chytit

Stanovisko ČSSD k prezidentským volbám podle něj bylo zcela jasné – ať se děje, co se děje, hlavně, ať na Hrad neusedne Zeman. Stranickou kandidaturu Jiřího Dienstbiera považuje za nachystanou léčku.

„Tušilo se, že Jirka nevyhraje a spíše ho to politicky uvnitř strany zlikviduje. Když jsem byl v parlamentu, takto se o tom hovořilo: ‚Dáme tam Dienstbiera, toho to zařeže, protože z Dienstbiera máme strach, dáme ho do prezidentské.‘ On to neprokouknul, nebo věřil, že volby zvládne lépe, a teď mu to na sjezdu spočítají,“ domnívá se Pecina a dodává, že Dienstbierova účast ve volbách znamená jeho politickou popravu. „Teď si myslím, že tímto způsobem to sečtou na sjezdu Jirkovi Dienstbierovi – vyčtou mu prezidentský neúspěch. Veřejně se ho asi Sobotka zastane, ale v zákulisí ho zlikvidují,“ dodal.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…