Důchodci prý častěji uvažují nad sebevraždou. A to není vše...

10.06.2013 13:44

V sobotu 15. června si celý svět připomíná Mezinárodní den boje proti násilí na seniorech. Občanské sdružení Život 90 ve spolupráci s občanským sdružením spotřebitelů TEST v této souvislosti upozorňuje na aktuální a stále se vyhrocující problematiku psychického a ekonomického týrání seniorů při nabídkových zájezdech a podomních obchodních akcích.

Důchodci prý častěji uvažují nad sebevraždou. A to není vše...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto
reklama

Ředitel občanského sdružení Život 90 Jan Lorman upozorňuje na nutnost legislativních i společenských změn: "Vyspělost každé společnosti se pozná podle toho, jak dokáže zajistit důstojnost a bezpečí svým nejstarším členům," říká Jan Lorman, ředitel občanského sdružení Život 90, které se problematice násilí na seniorech v Česku kontinuálně věnuje od roku 2005. "Už jen proto nemůžeme a nesmíme být lhostejní vůči násilí na starých lidech nebo jejich chudobě. Je to problém nás všech a je to i cesta, po které jednou budeme sami kráčet," dodává v tiskové zprávě, kterou uveřejnil server Britské listy.

Problematice agresivních obchodních praktik vůči seniorům na českém trhu se věnuje občanské sdružení TEST, které provozuje internetový portál a časopis dTest. "Dluhy jsou velmi často následkem neuvážených nákupů předraženého zboží a uzavírání smluv o úvěru na předváděcích akcích pro seniory. Zničujícím dopadům uvedených praktik se věnujeme velmi podrobně. Podle našich zkušeností se charakter těchto aktivit mění - jsou sofistikovanější, pro zákazníky hůře čitelné a obecně agresivnější," říká vedoucí právní poradny dTestu Lukáš Zelený.

Vzrostl i počet sebevražedných hovorů

Občanské sdružení Život 90, které provozuje nonstop bezplatnou krizovou linku Senior telefon 800 157 157, zaznamenalo na této lince oproti loňskému roku nárůst počtu hovorů o 2000 volajících. Lidí, kteří se svěřovali přímo s problematikou týrání, bylo v roce 2012 o 100 víc než v roce 2011. Významně také stoupl počet suicidálních hovorů.

Vedoucí linky Senior telefon Jana Kosařová ale upozorňuje, že hovory zachycené na lince Senior telefon jsou jen špičkou ledovce celého problému. "Počet týrání stoupá s ekonomickou krizí. Více lidí si nedokáže zajistit samostatné bydlení, tím se prohlubuje závislost i zhoršené mezilidské vztahy. U nárůstu počtu sebevražedných hovorů vidíme souvislost se zhoršující se ekonomickou situací seniorů. V dluzích vidí svoji situaci mnohdy jako neřešitelnou," dodává Jana Kosařová.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…