Ekonom: Levné jídlo ze západu likviduje naše zemědělce. Hrozí katastrofa

09.04.2012 13:16

Domácí supermarkety jsou v posledních týdnech doslova zavaleny levnými výrobky z mléka, dotovanými uzeninami i pečivem z Evropské unie. Příval laciných potravin žene některé české výrobce potravin na pokraj bankrotu.

Ekonom: Levné jídlo ze západu likviduje naše zemědělce. Hrozí katastrofa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Maso na grilu

V komentáři na zoufalou situaci českých potravinářských firem upozorňuje ekonom Miroslav Motejlek.

Podle jeho slov výrazný nárůst dovozu potravin ze zemí západní Evropy už ohrožuje samotnou existenci mnoha českých výrobců. "Západoevropští zemědělci pobírají o tolik větší dotace, že mohou prodávat opravdu velmi levně. Například prasata z Německa a Belgie jsou výrazně levnější než od českých chovatelů," píše ekonom v komentáři na svém webu motejlek.com. Potravináři ze západní Evropy toho využívají a levné výrobky prodávají do východních zemí. Česká republika je podle Motejlka v této oblasti zcela otevřená. To však může mít pro naši zemi nedozírné následky, varuje ekonom.

"Marže západních potravinářů jsou aktuálně velmi vysoké. Profitují nejen na dotacích pro tamější zemědělce, ale také oni sami dostávají výraznou pomoc od státu – dotování technologií, dotace na ekologická vozidla, podpora pracovních míst věcmi jako kurzarbeit," píše Motejlek.

Kromě toho, v České republice operují prodejní řetězce prostřednictvím agresivních nákupních modelů, což se k neférovým a diskriminačním podmínkám musí připočítat.

Ve výsledném efektu to podle Motejlka znamená, že české potravinářství není nijak chráněno. "To může znamenat jeho existenční ohrožení. Řada menších a středních výrobců už dnes zápasí s nedostatkem financí a jejich zadlužení se výrazně zvyšuje. Zavedení netarifních opatření vůči dovozům potravin se jeví jako nevyhnutelné," končí varovný komentář Miroslav Motejlek.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: bob

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…