Ekonomové bubnují na poplach: Rekord v nezaměstnanosti bude ještě pokořený

09.02.2013 17:50

Rekordní nezaměstnanost v novodobé historii, nejdelší recese, která překonává délkou i krizi z roku 2009. To jsou rekordy, které teď trápí českou ekonomiku. Sociální demokraté obvinili vládu Petra Nečase, že nese vinu za nejvyšší nezaměstnanost od roku 1993.

Ekonomové bubnují na poplach: Rekord v nezaměstnanosti bude ještě pokořený
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce
reklama

„Je to důsledek chybné vládní politiky,“ tvrdí předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ekonomové však s tímto tvrzením nesouhlasí. Je to podle nich zaviněno hlavně vnějšími okolnostmi, se kterými by si neporadila žádná vláda. „Je to především důsledek toho, co se děje v okolních státech,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz ekonom Petr Zahradník. A může být ještě hůř.

Míra nezaměstnanosti je nejvyšší od roku 1993

Statistika nezaměstnanosti není příliš povzbudivá. Ke konci loňského ruku bylo v České republice bez práce 585 809 lidí, podíl nezaměstnaných osob tak dosáhl osmi procent. Úřad práce ČR čísla zveřejnil, ale „zapomněl“ uvést, že jde o historicky nejvyšší zaměstnanost. Není to totiž patrné na první pohled, protože podle nové metodiky, která se používá několik posledních let, je nezaměstnanost opticky nižší. Nový ukazatel totiž porovnává počet uchazečů o zaměstnání (ve věku 15 – 64 let) ke všem obyvatelům (v tomto věku). Podle starého vzorce by ovšem míra nezaměstnanosti dosáhla 10,1 procenta, což je nejvíc od roku 1993.

Z úřadů práce jsou jen špatně fungující výplatny sociálních dávek

Sociální demokraté si neberou servítky. Podle jejich šéfa je nejvyšší nezaměstnanost v novodobé historii důsledkem špatného strategického rozhodnutí Nečasovy vlády, která se orientovala jen na deficity státního rozpočtu a podcenila jakoukoli aktivní politiku ve prospěch hospodářského růstu a nezaměstnanosti. „Bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek zničil všechny aktivní nástroje politiky zaměstnanosti, destruoval Úřad práce zavedením nového informačního systému, úřady přestaly dostávat informace od zaměstnavatelů o nových pracovních místech, protože už nemají povinnosti tyto informace poskytovat,“ prohlásil Sobotka. Z úřadů práce se prý staly špatně fungující výplatny sociálních dávek.

Sociální demokraté by nedopadli lépe, i kdyby nešetřili

Ekonomové však obvinění sociálních demokratů považují za čistě politické výroky. „To je samozřejmě politicky motivované tvrzení, ale ekonomové v sociální demokracii, kteří si zaslouží diplom, vědí, že i kdyby se snažili a deficit státního rozpočtu ignorovali, i kdyby nedělali úspornou rozpočtovou politiku, dosáhli by stejného čísla, maximálně o jeden bod vyššího. S tím toho moc nenaděláte,“ řekl ParlamentnímListům.cz ekonom Miroslav Zámečník.

Důvodem jsou dvě vlny recese krátce po sobě

Hlavní problém vysoké nezaměstnanosti je podle ekonomů v tom, že se trh nestačil vzpamatovat z recese, která postihla českou ekonomiku v roce 2009 po světové finanční krizi.

„Důvodem jsou dvě vlny recese, které jdou docela krátce za sebou a trh práce se ještě nevzpamatoval z té první. Ekonomové mají odpozorováno, že v téhle situaci poměrně rychle, jakmile se ekonomika oživí a oživí se poptávka jako v roce 2009 a 2010, hodně roste produktivita práce, což je dáno tím, že zakázkové knihy firem se naplní, ale nikdo nenajímá nové pracovníky, protože není přesvědčen, že to oživení bude mít trvalý charakter. A ono bohužel žádný trvalý charakter nemělo, a to je důsledek,“ objasnil Zámečník, kde vidí hlavní příčinu růstu nezaměstnanosti.

Firmy byly po krizi opatrné na najímání zaměstnanců

Od krize v roce 2009 se podle něj zaměstnanost nezvedala, protože firmy se staly velmi opatrnými, pokud jde o najímání zaměstnanců. Řada tehdy propuštěných lidí od té doby nenašla stabilní zaměstnání a z původně krátkodobé nezaměstnanosti se stala nezaměstnanost dlouhodobá. „Druhá recese, kterou prožíváme zrovna teď, přichází už do ne ideálních poměrů. Překvapením rekordní míra nezaměstnanosti tedy není, ale je to samozřejmě velké číslo vzhledem k tomu, že pár čtvrtletí se ekonomika bude ještě motat někde u dna,“ upozorňuje Zámečník, že zlepšení na trhu práce určitě brzy nenastane.

Vinu nenese česká ekonomika ani Nečasova vláda

Stejný názor má i ekonom Pavel Kohout. „Myslím, že vysoká nezaměstnanost je důsledkem vnějších vlivů. Trh automobilů je na tom hodně špatně, podobně jako v roce 2008 až 2009, a český průmysl, který je na tomto odvětví závislý, tím trpí,“ řekl ParlamentnímListům.cz ekonom Pavel Kohout. A není to podle něj zaviněno politikou zdejší vlády, ale dopadem externích vlivů, které se projevily v celé Evropě. „Dokonce ani Německo nedokáže držet Evropu nad vodou, protože je také závislé na automobilovém průmyslu,“ vysvětlil ekonom.

Nezaměstnanost se zvyšuje kvůli tomu, že slabá domácí poptávka a zhoršení ekonomické situace v okolních evropských zemích vytváří stále méně zakázek pro české firmy, a ty jsou nuceny propouštět zaměstnance.

Chyba může být i v podcenění politiky investičních pobídek

Ani další známý ekonom – Petr Zahradník – nevidí největší díl viny za rekordní nezaměstnanost na straně Nečasovy vlády. „Kdyby byla nějaká chyba identifikovatelná, tak jsou to možná restrikce v oblasti stavební výstavby a dopravní infrastruktury, kde zaměstnanost je zjevně ovlivněna vládní politikou. Ale v ostatních oblastech průmyslu to tak určitě není, protože tam je útlum ovlivněn jednoznačně utlumenou poptávkou ze zahraničí. Tam bych nehledal významnou vládní vinu, pokud bychom nešli o hodně let zpátky, kdy se tu díky investičním pobídkám vytvořil silný elektronický průmysl orientovaný na export. V současné době v tomto odvětví poptávka není tak velká, a to se projevuje na propouštění. Přesto si nemyslím, že to byl špatný vládní krok,“ sdělil ekonom Petr Zahradník ParlamentnímListům. cz.

A bude ještě hůř...

Existuje podle něj ještě jedna věc, která může souviset s vládní politikou, a to že vláda v posledních pěti, šesti letech zcela podcenila politiku investičních pobídek, lákání investorů do nových odvětví. „Chápu, že investice se celosvětově velmi snížily, ale v posledních dvou letech už se v některých zemích začíná blýskat na lepší časy, ale u nás ne,“ kritizuje ekonom fakt, že vláda nevytváří podmínky, aby k nám investoři ze zahraničí přicházeli, jak už se děje v okolních státech.

Podle ekonomů ani výhled na zbytek roku není příznivý. Očekávají, že česká ekonomika zůstane zřejmě i v letošním roce v recesi, takže nezaměstnanost může ještě stoupat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…