Hóódně velký průšvih, píše ekonomka o Drábkově spoření na důchod

22.02.2013 11:03

Ekonomka Markéta Šichtařová připomněla všem, kteří mají co do činění s druhým pilířem důchodového spoření, že díky jedné poznámce v zákoně možná vůbec nebudou moct své peníze čerpat. A zaprorokovala si, že s reformovaným důchodovým systémem nás čeká ještě spoustu „legrace“.

Hóódně velký průšvih, píše ekonomka o Drábkově spoření na důchod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová
reklama

„Čeká nás ještě hóódně, ale opravdu hóódně velký průšvih – vzešlý z prkotiny,“ věští Šichtařová na svém blogu na IDNES.cz. Pokud prý někoho stihne nápad do druhého pilíře vstoupit, měl by si prý dát pozor na jednu nenápadnou větičku ve smlouvě. Pokud doporučované opatrnosti dbát nebude, může se stát, že z tohoto pilíře neuvidí ani korunu.

Celý článek Markéty Šichtařové ZDE

Mezi lidmi totiž není příliš rozšířené povědomí o tom, že čerpat naspořené peníze lze jen za předpokladu, že klient splní podmínky pro vznik nároku na starobní penzi. Tyto podmínky jsou dvě, ovšem obvykle se věnuje pozornost pouze jedné z nich - podmínce dožití se důchodu. Jenže v utajení existuje ještě jedna podmínka, a to je povinná délka pojištění, nepřesně též „odpracované roky“. Tato podmínka byla nedávno zpřísněna z 25 let na 35.

A pokud člověk nebude spořit 35 let, nedostane penzi. A tím pádem se nedostane ani k penězům ve druhém pilíři. „Vy budete v důchodu, vaše peníze budou ve fondu, a nebude smět k sobě. A státní důchod budete mít snížený, protože jste přeci zapsaní ve druhém pilíři. A úspory mít nebudete, protože jste si přece spořili do fondu,“ popisuje Šichtařová.

Jenže tato informace se nedá nikde najít. Šichtařová prý zkusmo propátrala nejrůznější oficiální i komerční weby, ale kromě zákona, který si však normální lidé před spaním nečtou, se neobjevila vůbec nikde.    


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…