Je farmář a nekupuje výrobky s nálepkami Made in EU. Prozradil proč

04.05.2013 12:45

REVUE V malé obci Šošůvka na Blanensku žije rodina Sedlákových. Den tu začíná brzy. Je totiž potřeba se postarat o 140 koz na jejich farmě, zpracovat mléko, sýry, připravit produkci k expedici distributorům nebo přímo do prodejen. Odměnou za tuto tvrdou práci na jejich farmě je pár korun na „kafe“, ale především dobrý pocit z dobré práce a řada ocenění za zdravé a kvalitní produkty.

Je farmář a nekupuje výrobky s nálepkami Made in EU. Prozradil proč
Foto: Archiv Ivany Pánkové
Popisek: Bio farma Epona na Karlovarsku

Farmařit se dneska může opravdu jen z lásky k přírodě. A hrozí, že bude hůř.

Na farmě v obci Šošůvka u Moravského krasu mají 140 koz. Zaměřují se proto především na výrobu mléka a pravého kozího sýru. Ten, kdo to neviděl, si jen těžko uvědomí, kolik se za bílou voňavou sýrovou dobrotou na pultech obchodů skrývá práce a dřiny. „Běžný den u nás na farmě vypadá asi takto: Tak dvakrát denně je nutné podojit 140 koz, zavážet krmení, podestýlat, věnovat se jarním pracím jako jsou - setí, vláčení, přihnojování. Denně se zpracovává vše ve faremní mlékárně. Jedná se až o 300 - 350 l mléka na sýry o šesti příchutích, archivní sýr, brynzu, tvaroh a mléko. Vše se musí zpracovat, zabalit, vyexpedovat přes distributory nebo přímo do prodejen,“ popisuje běžný den farmář z rodiny Sedlákových.

Za 5 korun nelze udělat kvalitní jogurt

Za svojí prací si stojí, i když si je vědom, že spotřebitelé dávají často přednost nízké ceně před kvalitou. Někteří prodejci i obchodníci přizpůsobili cenu požadavkům spotřebitelů, ale s poklesem ceny většinou také přizpůsobili zároveň i kvalitu, která šla ruku v ruce s cenou dolů. Tento přístup farmář Sedlák sice chápe, ale nesouhlasí s ním: „Myslím si, že existuje vztah - požadavek spotřebitele - snaha řetězce o nejnižší cenu - ochota některých výrobců udělat výrobek s nejnižší cenou. Za 4,90 Kč se nedá udělat kvalitní jogurt, a někdy se divím, co jsou schopni lidé koupit.“

Farmář varuje před výrobky s nálepkami Made in EU

Nejvíce však varuje zákazníky před produkty z Evropské unie: „ Já sám nikdy nekupuji výrobky s označením Made in EU. Výrobce se evidentně stydí za to, co vyrobil a kde. Nakupuji české věci s pokud možno prověřeným původem, cena je až na druhém místě,“ popisuje farmář pro ParlamentníListy.cz své vlastní zkušenosti. Pro peníze se tato práce skutečně dělat nedá, připouští dále farmář: „Odměnou za tuhle práci je mimo dobrého pocitu a peněz na "kafe" i prodaná veškerá produkce a ocenění typu Zlatá chuť Jižní Moravy, Regionální potravina, Moravský kras - regionální produkt nebo ocenění Spokojený zákazník.“

Kdo chce dnes farmařit, musí se umět otáčet a nesmí se spoléhat na stát: „Rozdíly mezi jednotlivými vládami nejsou podle mě nějak dramatické, i když jsou. A je jedno, z které části politického spektra přicházejí.“ Farma využívá možnost čerpat z dotačních titulů, ale zakládá si na tom, že peníze chce využít pouze na inovaci firmy.  Myšlenka, že český zemědělec nepotřebuje dotaci, zatímco zbytek Evropské unie ano, z jejich pohledu farmářům škodí: „Pokud by se přestalo dotovat zemědělství v celé EU, čeští zemědělci by podle mě patřili mezi nejlepší. Nicméně při současném nastavení dotací v EU by se při jejich zrušení dostali do konkurenční nevýhody.“ Farmáři tak doufají, že nebudou diskriminováváni před ostatními státy Evropské unie.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Irena Ševelová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…