Je to spočítáno: 64 českých miliard na boj s globálním oteplováním. Ročně

21.02.2012 13:32

Ekonom Petr Mach spočítal, že boj proti tak zvanému globálnímu oteplování, které nařídila České republice Evropská unie, stojí české občany ročně 64 miliard korun.

Je to spočítáno: 64 českých miliard na boj s globálním oteplováním. Ročně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.
reklama

Lídři Evropské unie věří hypotéze, že emise CO2 způsobují globální oteplování. EU proto přijala několik směrnic a nařízení, které mají emisím CO2 bránit. Česká republika musela tyto směrnice pod hrozbou pokut implementovat do zákonů. „Stojí nás to ročně 64 miliard korun. Na globální emise CO2, ani na globální teplotu to přitom nemá žádný vliv,“ říká ekonom Mach. Koncentrace CO2 v atmosféře naší planety podle Macha ale roste stále stejným tempem, ať se EU snaží, jak chce.

Daň z uhlí, zemního plynu a elektřiny a biopaliva

Vypočítává pak konkrétní opatření EU, které nám přinášejí větší náklady. EU nařídila zemím zavést daň z uhlí, zemního plynu a elektřiny. Podle Macha nás to stojí pět miliard ročně. „Je to položka ´daň z elektřiny´ na vaší faktuře za elektřinu. Je to přitom tak nesmyslná daň, že její výběr stojí 5 miliard a čistý přínos pro rozpočet je nula,“ zlobí se Mach.

EU nařídila členským zemím přimíchávat do benzínu a do nafty biopaliva, má se jich tam přimíchávat 4,5 procenta, respektive šest procent. Podle ekonoma to zdražuje každý litr pohonných hmot asi o 1,70 koruny.

„Celkově tak doplácíme na biopaliva 10 miliard ročně. Biopaliva jsou sice také z uhlovodíků, takže se při jejich spalování uvolňuje do atmosféry úplně stejný CO2 jako při spálení ropy, ale EU si z nějakých důvodů myslí, že tím zachraňuje svět. Evropská komise má sice k dispozici studie, které potvrzují, že biopaliva jsou nesmysl, ale směrnice platí dál,“ upozorňuje Mach.

Obnovitelné zdroje energie: 40 miliard

EU zakázala žárovky. Pokud má každá domácnost aspoň jednu zářivku i na místě, kde se zářivka pro málo časté svícení nevyplatí a vyplatila by se žárovka, utratili jsme podle Macha za nadbytečné zářivky (chybně nazývané úsporné žárovky) navíc půl miliardy korun.

EU nám nařídila vyrábět 13 procent elektřiny z tak zvaných obnovitelných zdrojů energie. Nařídila nám zvýhodňovat větrné elektrárny, solární elektrárny a biomasové elektrárny. Náklady vidíme z části na faktuře za elektřinu jako "příspěvek na obnovitelné zdroje", z části je platíme dalšími daněmi skrze státní rozpočet. „Celkově tak ročně platíme navrch za elektřinu zbytečných 40 miliard, o které je dražší, než kdyby tyto zákony neexistovaly a všechna elektřina se dělala z jádra, uhlí nebo plynu,“ říká Mach.

Devět miliard za povolenky

Mach také uvádí, že letos musí firmy za povolenky vládě platit 32 procent z hodnoty povolenky, kterou Energetický regulační úřad stanovil na 325,79 koruny na jednu povolenku na emisi jedné tuny, což celkem činí devět miliard korun.

„Těchto devět miliard firmy zakalkulují do ceny cementu, tepla, elektřiny, aut, cihel, skla, papíru. Zaplatíme to nakonec my, spotřebitelé. Další ztráta je způsobena samotným kvótním omezením. Český průmysl se nemůže rozvíjet, dochází tak k podstatné ztrátě ušlé příležitosti v podobě omezení hospodářského růstu,“ míní ekonom Petr Mach.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…