Je třeba bát se lůzy, ale komunismus je mrtvý. Tak křtili Joch, Tomský a další

16.05.2012 12:42 | Zprávy

REPORTÁŽ Netřeba se komunistů moc bát. Když se dostanou k moci, utlučeme je čepicemi, protože převážná většina Čechů jsou demokrati. Navíc jde o pohrobky mrtvé ideologie. Tak se mimo jiné vyjadřovali tuzemští konzervativci k průzkumu, který už komunisty řadí v preferencích na druhé místo. Také ocenili zatčení hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. ParlamentníListy.cz byly totiž na křtu jejich ročenky.

Je třeba bát se lůzy, ale komunismus je mrtvý. Tak křtili Joch, Tomský a další
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Joch

„Nebojím se konzervativních pravd, ani bacilů z nich,“ rozesmál všechny písničkář Pepa Nos, když šampaňské sosal přímo z obalu knihy. Stalo se tak na křtu souboru různých textů Konzervativní ročenka 2012 vydaného Nakladatelstvím Marek Belza, který se odehrál v čítárně Občanského institutu (což je sdružení konzervativně - křesťanského zaměření) v pražském Emauzském klášteře. Velký aplaus sklidila i zpráva o zatčení středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha.

V souboru jsou články od osmnácti autorů, takže se akce zúčastnil v podstatě celý výkvět českého konzervatismu. ParlamentníListy.cz se tam ptaly na hrozbu obliby KSČM, protože její preference podle jednoho z průzkumů narostly tak, že se v něm dostala před ODS.

Rejman: Kdo oslovuje lůzu, toho lůza zničí

Z akce se z nejznámějších konzervativců omluvil jen zakladatel Občanského institutu a předseda Akce D.O.S.T. Michal Semín. V úvodu předseda Konzervativní strany Martin Rejman zmínil, že ročenka zabírá celou myšlenkovou náplň konzervativního spektra v Česku. K dotazu ParlamentníchListů.cz řekl: „Preference, jak je agentury zveřejňují, neodráží úplnou realitu. Je ale fakt, že nemohoucnost pravice, její fatální chyby a neschopnost vysvětlit některé kroky, hrozně nahrává komunistům. Lidi to žene do ulic, i když část z nich je lůza a spodina. Prostě jsou frustrovaní, že se zvyšují životní náklady, aniž by viděli, že se šetří i ve státní administrativě. Veřejné zakázky v Praze, prý jich je za osmdesát miliard korun, jsou údajně zdraženy v průměru o padesát až šedesát procent. Tak si to spočítejte, jaké peníze nám utíkají. Do stranických pokladen nebo přímo korupčníkům. Naději vidím v tom, že byl nyní zatčen David Rath. Je sice malou rybou, ale právě v této odvaze policie a zastupitelství je naše budoucnost.“

Rejman si však nemyslí, že jsou na místě obavy z rostoucích preferencí komunistů. „Je třeba se bát lůzy. Komunisti a socialisti umí lidi hnát do ulic. Jen si neuvědomují, že i jejich předáci jsou dnes za vodou, takže by se nenávist mohla obrátit i proti nim. Lůzu to může jednou přivést k tomu, že i je požene s klacky do Vltavy, ale nedojdou tam, protože je ubijí ještě na cestě,“ sdělil šéf Konzervativní strany.

Vadas a Nos, strach z komunistů ano a ne

Dokumentarista Martin Vadas, jemuž v ročence vyšel text o odbojové skupině bratří Mašínů, se naopak rostoucí obliby komunistů bojí a horuje za jejich zákaz. „Jde o neschopnost naší demokracie bránit se. V jiných evropských zemích dokázali rozpustit extremistickou stranu, co měla i více než čtyřicetiprocentní preference, tak proč bychom to nedokázali u nás. Vláda to ale nepostoupila správnému soudu, aby se tím zaobíral. Jde o toleranci zločinu. Bát se toho musíme, protože pořád platí Gottwaldova slova, že se komunisté jezdí do Moskvy učit, jak nám zakroutit krkem. A myslím, si, že bychom je v tom neměli podporovat. Je to na naší zodpovědnosti,“ doplnil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…