Jsi vůl, zahájil Jandák projev. A zaútočil na vládu, šlechtu, církev a sudeťáky

07.11.2012 12:32

Zatímco šéf oranžových poslanců Bohuslav Sobotka označil možné příjetí daňového balíčku ve sněmovně jako „zdražovací orgie", tak poslanec Adam Rykala (ČSSD) nazval balíček přímo „škrtícím". Prudkou ironií v Poslanecké sněmovně pak zakončil další socialista Vítězslav Jandák.

Jsi vůl, zahájil Jandák projev. A zaútočil na vládu, šlechtu, církev a sudeťáky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vítězslav Jandák, Bohuslav Sobotka a Richard Dolejš ve sněmovně
reklama

Daňový balíček, nad nímž se poslanci dohadují, ve vládní verzi například zvyšuje sazby daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod a zavádí dodatečné zdanění lidí s vyššími příjmy. Ruší také daňové úlevy pro pracující důchodce a omezuje paušály pro živnostníky.

„Stydím se za českou vládu i za poslance, kteří nemají žádné svědomí. Přivedli jste politiku na dno. Bude těžké obnovit důvěru lidí v demokracii a politiku. Nejlepší možností by nyní byly nové volby," konstatoval dnes k balíčku sociálně demokratický poslanec Adam Rykala.

Vše ke středeční sněmovně ZDE

Balíček pak nazval „škrtícím“. V koalici podle něj panuje zmatek. Neví se ani, zda bude spuštěna důchodová reforma. S nejistotou mají problém podle něj i firmy. „Včera nám zhasl plamínek naděje," podotkl.

„Vy pravičáci, vy snad máte nějaké meziplanetární školení, jak strašit ve všech částech světa lidi a lidi strašíte Řeckem. V Americe, v České republice, na Slovensku,“ narážel pak na to, že zejména nejnovější reakce amerických republikánů, byla, že v USA v prezidentských volbách vyhrál socialismus a že Barack Obama tak povede USA řeckou cestou. 

"No, aby za chvíli nezačali v Číně strašit Řeckem,“ dodal štiplavě a koalici doporučil, aby přestala lidi strašit vůbec.

Když chceš od vola srnčí, tak jsi vůl sám...

Na to si vzal ale slovo další „oranžový", Vítězslav Jandák (ČSSD), který se nejprve obrátil ke svému mladšímu kolegovi z klubu.

"To, co chci říct, platí mému předřečníkovi. Je to mladý kolega a neví. Pane kolego, moje máma vždycky říkala, když chceš od vola srnčí, tak jsi vůl sám. Bez urážky," vysvětlil mladému poslanci. V tématice volů pak pokračoval tvrzením, že Nečasova vláda vlastně za problematické návrhy nemůže.

„Uvědomme si, že tato vláda to nedělá o vlastní vůli, to její předešlá vláda, a oni jsou jen následovníci. Slíbila přece to, co udělají. Největší transfer majetku v historii. To znamená, že církvi se předá majetek, potažmo firmám, které to pak církvi vezmou. To je jejich úkol! Pak přijde na řadu šlechta a takzvaně se budou napravovat křivdy šlechty a nedejbůh přijde na řadu i náprava sudetských křivd. Co z té země zbude, nevím. Ale tahle vláda, ta jen slouží! Ta je v tom nevinně. A nechtějte po nich nic," řekl Jandák. 

„Veškeré diskuse jsou zbytečné. Tak je to dáno, a až ta zem bude na huntě, tak pak to předají sociální demokracii,“ uzavřel Jandák.

Sněmovna dnes kvůli balíčku a také jiným zákonům - mezi nimi jsou i třeba právě církevní restituce -  na návrh ODS odhlasovala, že může jednat i hlasovat dnes do noci, i přes půlnoc. Koalici ale bude pravděpodobně chybět hlas poslance TOP 09 a Starostů Jiřího Bessera, který se omluvil ze zdravotních důvodů.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…