Kardinál Duka: Že lidé nechtějí církevní restituce? Zmanipulované průzkumy

29.03.2012 11:18

Kardinál Dominik Duka zavítal mezi představitele horní komory a snaží se převážně levicově orientované senátory přesvědčit o tom, že majetkové narovnání státu a církví má svůj smysl i v dnešní době, kdy se české ekonomice nedaří nejlépe. Kardinál se přitom odmítá v diskusích vrátit před rok 1948 a nechce přistoupit na tezi, že by se církvím neměl majetek vracet, protože o něj přicházela např. už za císaře Josefa II.

Kardinál Duka: Že lidé nechtějí církevní restituce? Zmanipulované průzkumy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský arcibiskup Dominik Duka

V horní komoře parlamentu probíhá debata o navrácení majetku církvím. Levicová opozice, která má v Senátu většinu, dlouhodobě majetkové narovnání odmítá, nejčastější argument je, že stát musí řešit naléhavější problémy. O potřebě vyrovnání se je však snaží přesvědčit kardinál Dominik Duka. Zdůrazňuje mimo jiné, že argumentace oponentů vyrovnání majetkových křivd je v jistém směru pomýlená.

Dejte státní majetek Klausovi

„Kdybychom měli přistoupit na to, že církve majetek nikdy nevlastnily – slovanské občiny, nebo v případě, že bychom se chtěli vrátit do království, musel bych požádat parlament, aby veškerý majetek státu připsal prezidentu republiky, panu prof. Václavu Klausovi, protože tak to tehdy bylo,“ zdůraznil kardinál.

Duka v této souvislosti odmítá i průzkumy veřejného mínění, které jasně ukazují, že většina lidí se staví proti vyrovnání. Duka tyto sondy do společnosti označuje za částečně zmanipulované, neboť konečnou odpověď podbarví již typ otázky. Kdyby se jeho někdo zeptal, zda chce jako řadový občan církvím darovat 59 miliard korun, byl by také řekl ne.

SLEDUJEME téma  Miliardy pro církve

„Kdybych nebyl arcibiskup pražský, ale třeba řadový kněz, tak bych řekl, že ne… ale my víme, že se nejedná o žádný dar.“  Jestliže by to někdo chtěl prezentovat jako dar a ne jako navrácení majetku, církev  by mohla chtít otevřít problematiku náhrady ušlého zisku, kterou parlamentní komise vyčíslila přibližně na 160 miliard korun. Tato problematika však zůstává uzavřena.

Kardinál ocenil dohodu církevních představitelů

Jestliže k narovnání dojde, bude podle Duky na bedra církví naložena nemalá odpovědnost spojená se samostatným hospodařením, ale církve je na sebe rády vezmou, neboť to v konečném důsledku prospěje všem občanům, rozhodně si polepší oproti dnešnímu stavu.

Kardinál také ocenil fakt, že se podařilo uzavřít dohodu mezi představiteli jednotlivých církví. Zdůraznil přitom, že nejde o nějaký kompromis, ale projev vzájemného respektu.

„Skutečnost, že tu vedle sebe sedíme s Joelem Rumlem z Ekumenické rady církví a Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí ČR, je projevem vzájemného respektování a vzájemné úcty,“ uzavřel Duka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…