Prezident Klaus v knize především kritizuje fakt, že si západní země začaly myslet, že není třeba nic vyrábět a stačí znalosti a vědomosti. Proto se začala podporovat věda a výzkum, což prý bylo vždy oblíbené heslo všech levičáků. Přitom je evidentní, že znalosti samy o sobě nemají žádný přínos. „Měli bychom si připomínat, že když Západ vyráběl pro zbytek světa, bohatl. Teď je to opačně, a chudne,“ píše prezident. Výroba se prý přesunula do Číny či jihovýchodní Asie, my si jejich produkty musíme kupovat, půjčujeme si na to a zadlužujeme se.
Další příčinou finanční a následně hospodářské krize podle něj byla neodůvodněná víra, že lidé již dokázali ovládnout ekonomiku natolik, že mohou regulovat její vývoj a překonávat tradiční hospodářské cykly. Znovu se prý rozvinula víra v mocné daňové a měnové nástroje, které dokáží ekonomiku regulovat.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPráce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.


