Knížák odhalil důvody změn v protitotalitním ústavu: Byl tu plán...

10.04.2013 22:07

Už během dne se objevily názory, že za odvoláním šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) jsou lidé napojení na ČSSD – říkal to například premiér Petr Nečas. Bývalý šéf Národní galerie Milan Knížák potvrzuje, že jeho odvolání odpovídá plánům sociální demokracie.

Knížák odhalil důvody změn v protitotalitním ústavu: Byl tu plán...
Foto: Kateřina Bouda Kašparová
Popisek: Milan Knížák

"Odvolaného ředitele ústavu Daniela Hermana znám více než třicet let jako velmi slušného člověka. Situaci v ústavu jsem blíže nesledoval a tak nemohu přesně říct jaké je pozadí odvolání jeho ředitele,“ řekl na jednu stranu pro server Prvnízprávy.cz Milan Knížák.

Poukázal ale na to, co říkal i premiér. „Na druhé straně ovšem sociální demokraté dávají veřejně najevo, že by jim po eventuálním vítězství ve volbách nevadila společná vláda s komunisty. Odvolání šéfa tohoto ústavu tedy odpovídá jejím budoucím plánům," dodal bývalý ředitel Národní galerie.

Kromě něj a Petra Nečase se k odvolání Daniela Hermana vyjádřili i další, například předsedkyně LIDEM Karolína Peake. "Jak řekl bývalý ředitel ÚSTR Herman, ČSSD obsadila radu ústavu lidmi na ni úzce personálně napojenými, aby tento nezávislý ústav mohla politicky ovládnout," prohlásila.

Podobně hovoří i europoslankyně Zuzana Roithová, která především chválí Hermana. „Dokázal mimo jiné vést ústav bez ideologických motivů a nestranně - byl nezávislý na politických stranách. To zřejmě nejvíce vadí novým radním, snad i z obavy z odhalení minulosti některých politiků,“ napsala v prohlášení.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…