Komunista hovořil ve sněmovně o práci StB. Kvůli zprávám od BIS

25.10.2012 11:05 | Zprávy

Komunistickému poslanci Miroslavu Grebeníčkovi nedá spát to, jak vláda přivírá oči nad zprávami BIS a dalších tajných služeb, které již léta upozorňují na prorůstání mafiánských struktur do státní správy. To, jak vláda v této věci nekoná, prý připomíná polovinu roku 1988, kdy tehdejší StB měla příkaz nové případy již neotvírat a staré vyhladit do ztracena. Nepřítomného premiéra Nečase se dnes v písemných interpelacích pak komunista několikrát tázal, proč je vláda v této věci tak nečinná.

Komunista hovořil ve sněmovně o práci StB. Kvůli zprávám od BIS
Foto: kscm.cz
Popisek: Miroslav Grebeníček, poslanec KSČM

Bezpečnostní informační služba (BIS) zveřejnila v létě na svých webových stránkách svou výroční zprávu za rok 2011, kde uvedla některé závažné skutečnosti, která se v těchto zprávách pravidelně opakují.

Z uvedených zjištění BIS totiž vyplývá, že organizovaný zločin ovládá v ČR státní správu, samosprávu i justici. Klientelistické sítě podle BIS vytvářely paralelní mocenské struktury, v řadě měst zasahovaly do rozhodování zastupitelstev vlivové skupiny.

BIS dále také varuje, že organizovaný zločin působí v Česku ve třech rovinách. První skupiny ovlivňují legislativní proces a nejdůležitější orgány státní správy a samosprávy, druhé podplácejí a diskreditují justiční představitele, třetí pak vyvádějí veřejné prostředky a perou peníze.

„Zjištění je to o to závažnější, že v průběhu roku 2011 předala BIS prezidentovi a členům vlády více než 600 dokumentů. Dalších více než 350 informací zaslala BIS příslušným státním orgánům, Policii ČR, Úřadu pro zahraniční styky a informace a Vojenskému zpravodajství. Bylo by tedy potřeba zeptat se premiéra a jednotlivých ministrů, jak s těmito informacemi nakládají, když se tyto problémy každoročně opakují. Vše nasvědčuje tomu, že se jimi příliš nezabývají,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz v této souvislosti tehdy stínový ministr KSČM pro resort vnitra Zdeněk Maršíček.

Jeho kolega Miroslav Grebeníček dnes při písemných interpelacích pak hovořil o tomtéž. Zdůraznil přitom, že boj s korupcí a organizovaným zločinem je jedním z hlavních bodů programového prohlášení vlády.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Olga Böhmová

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zlepšení

Jak přesně - v jakém ohledu jste podle vás lidem za vaší vlády usnadnili a zpříjemnili život? Kdyby tomu tak bylo, nemyslíte, že byste ve volbách dopadli líp? Netvrdím, že to, že se většina lidí má hůř je vaše vina, ale taky si teda nemyslím, že jste pochopili fakt, že se lidé mají hůř, naopak jste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…