Mladý Stropnický připustil: Změna se nekoná. Ale Babiš vyhrál slibem práce

24.11.2013 19:40 | Zprávy

NA HRANĚ S XAVEREM Matěj Stropnický, místostarosta třetího pražského obvodu a místopředseda Strany zelených, syn Martina Stropnického, novopečeného poslance Parlamentu za hnutí ANO vedené v České republice usedlým slovenským miliardářem Andrejem Babišem, se domnívá, že nová hnutí občané nevnímají coby ohrožení demokracie, jak často můžeme slyšet od zástupců tradičních stran i některých politických komentátorů.

Mladý Stropnický připustil: Změna se nekoná. Ale Babiš vyhrál slibem práce
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Matěj Stropnický

V rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým se vyjádřil i k relativnímu úspěchu své strany v nedávných předčasných sněmovních volbách. K proklamovaným změnám je však místopředseda SZ spíše skeptický. „Změna se nekoná," říká.

O čem osobně Vás přesvědčil výsledek posledních voleb?
Voliči nevnímají nová uskupení jako ohrožení demokracie, naopak: Často tak vnímají mnohem spíš strany tzv. zavedené. Významným tématem vedle obecné touhy po „změně“ byla práce, zaměstnanost. Babišovo ANO získalo voliče vedle „změny“ právě na tom, že umělo přesvědčit o tom, že bude umět svou ekonomickou politikou zároveň omezit korupci a zajistit lidem práci.

Co se odehrálo, vzhledem k výsledku voleb, uvnitř SZ?
Zatím nic. Výsledek je opatrně vykládán jako úspěch, aby nebyl důvod ke změnám.

Co bylo tím elementem, který SZ chyběl k překročení hranice vstupu do Poslanecké sněmovny?
Bylo jich víc a je obecně těžké říct, který byl nejdůležitější. Za poslední tři roky se Strana zelených od vypadnutí ze sněmovny hodně změnila a posunula, potvrzením této proměny byl i odchod Martina Bursíka a Kateřiny Jacques ze strany letos na podzim: Zelení jsou dnes mnohem víc sociálně orientovaní, než tomu bylo v letech 2006-10. Svou proměnu jsme ale neuměli voličům dostatečně sdělit: Nebyli jsme "změnou". To je jedna věc. Druhá je ta, že zelení vedli v těchto volbách opět velmi obtížný boj se syndromem "propadlého hlasu", tedy obavou mnohých, že se stejně SZ do sněmovny nedostane a že tedy jejich hlas přijde vniveč: Nebyli jsme realistickou alternativou. Zatřetí je to myslím fakt, že SZ má sice silné zázemí v několika velkých městech, zejména pak v Praze, ale v mnoha i třeba okresních sídlech vůbec neexistuje. Důraz na několik celostátních osobností ve volební kampani nemůže nahradit naši faktickou nepřítomnost ve veřejném prostoru mezi volbami.

Umíte si teoreticky představit, za současného rozložení sil, že SZ by byla v Poslanecké sněmovně? S kým byste vlastně mohli spolupracovat?
Byli jsme ve vedení strany ve shodě, že míříme do opozice, což by současné rozložení sil ve sněmovně dobře umožňovalo. Na místní úrovni je to trochu jiné, ale na celostátní úrovni jsou programové rozdíly například v oblasti energetiky, ochrany životního prostředí, dopravy, ale i školství nebo kultury mezi námi a ostatními příliš velké. My jsme moderní západní strana, ostatní vězí po uši v postkomunismu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Luboš Xaver Veselý

Ruku na srdce

Jak dlouho jste hejtmankou? Myslím, že už jí jste snad potřetí. A co se v kraji změnilo k lepšímu? Proč jsme stále na chvostu žebříčku kvality života. Přeci jen ANO mělo velký vliv - byly jste ve vládě, vy ministryní, ale přijde mi, že ať vládně kdokoliv výsledek je stále stejný a nic dobrého z toho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…