Možná málo čtete, vysmál se Benda Zaorálkovi ohledně restitucí

29.05.2013 22:27

Lítý boj svedli v České televizi poslanci Marek Benda (ODS) a Lubomír Zaorálek (ČSSD) nad otázkou církevních restitucí. Faktickou bitvu o miliardy korun rázně ukončila až moderátorka pořadu Události, komentáře. Zaorálek v debatě varoval, že se díky pravicové vládě může ocitnout v problémech celé Česko. Benda se mu ale vysmál a vysvětlil, že vláda vycházela z materiálu sociálně demokratického ministra kultury Pavla Dostála.

Možná málo čtete, vysmál se Benda Zaorálkovi ohledně restitucí
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes u Ústavního soudu navrhoval předvolání dalších svědků, aby vnesli více světla do problematiky církevních restitucí. Soud to však odmítl. Co si o tom Zaorálek myslí? To prozradil ve středečních Událostech, komentářích České televize. Proti němu zasedl šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

Číslo dal na stůl ministr kultury Zemanovy vlády

„Nebylo řečeno nic," řekl hned v úvodu pořadu k jednání Ústavního soudu. Chtěl by totiž od členů vlády slyšet, jak vláda dospěla k částce 134 miliard korun, o kterých se v podstatě jedná. Problém je podle Zaorálka také v tom, že vláda při vyčíslování církevního majetku vycházela z údajů z roku 1932 a proto existuje riziko, že bude prolomen únor 1948.

„Pan Zaorálek to neví, protože možná nečte," poznamenal v reakci Benda, jenž poukázal na to, že výčet majetku představil už exministr kultury Pavel Dostál, jenž ještě ve své funkci vyčíslil majetek na 100 miliard korun. Vzhledem k uplynulé době a inflaci se tato částka zvýšila na 134 miliard korun. Konkrétní soupis majetku ale bude jasný, až bude definitivně vydán.

Benda také zdůraznil, že na základě zákona nemůže dojít k prolomení magického data - „února 1948“. To, aby tato hranice nebyla prolomena, může podle Bendy zajistit např. pohled do pozemkových knih. Pokud bude v těchto materiálech řečeno, že ten či onen majetek církev nedržela před únorem 1948, tak ho zkrátka nedostane. Benda také poukázal na to, že úřady již dvacet let ví o majetku, se kterým nemohou nakládat, protože patří církvím. Léta navíc zasedala komise, která řešila majetek v budoucnu odevzdaný církvím a opozice tedy podle Bendy slyšela, co a jak.

Jde o nedovolenou veřejnou podporu církvím?

Benda v pořadu prozradil, že podle jeho informací se vláda neobrátila na EU s dotazem, zda církevní restituce nepředstavují nedovolenou veřejnou podporu církvím. Ústavní soud odmítl rozebírat tuto možnost jedenácti hlasy z patnácti a ani podle Bendy to není problém, protože u vyrovnání státu s církvemi nejde o dotace, ale o návrat původně zcizeného majetku.

Zaorálek však v pořadu opakovaně varoval před tím, že mohou přijít stížnosti na nedovolenou podporu církvím. Pokud tyto stížnosti přijdou, ocitne se podle Zaorálka v problémech celá Česká republika.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…