Na poctivost Bradáčové bych nedal ani pětník, píše aktivista

21.05.2012 13:49

Blogger a aktivista Tomáš Pecina uveřejnil na Literárních novinách pět věcí, které mu na případu Davida Ratha nejvíc vadí. Je Rathova vazba ústavní? ptá se.

Na poctivost Bradáčové bych nedal ani pětník, píše aktivista
Foto: tan
Popisek: Státní zástupkyně Lenka Bradáčová

První, co Pecina uvádí, jsou odposlechy, kterých je podle mediálních informací mnoho. Odposlech telekomunikačního provozu je ovšem podle něj úkonem trestního řízení, přičemž trestně stíhat poslance nebo senátora lze pouze s výslovným souhlasem komory, jejímž je členem.

"Jestliže soudce povolil odposlech poslaneckého telefonu, presumoval tím, že tento souhlas bude následně udělen, čímž překročil svou pravomoc a obecně pravomoc soudní moci. Odposlech telefonu poslance nebo senátora je proto podle mého názoru vždy a bez výjimky neústavní," píše Pecina.

Další věcí, kterou se zabývá, je nepříslušnost státního zástupce a soudu. Možnost volby z několika místně příslušných státních zastupitelství a soudů tu podle Peciny byla zneužita k "účelovému přenesení kauzy a její přidělení mediální hvězdě Bradáčové, státní zástupkyni, na jejíž nezávislost a poctivost bych osobně nevsadil ani pětník."

Jestliže k přijetí úplatku došlo v Rudné u Prahy, příslušnými by měly být Krajské státní zastupitelství v Praze a k rozhodování o vazbě Okresní soud Praha-západ.

Pecina taktéž tvrdí, že není známé usnesení o vzetí do vazby anebo to, že došlo k manipulaci s důkazy při domovních prohlídkách.

Největší vlna kritiky se v Rathově případu zatím týká právě státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Podle oslovených právníků mohou skutečně vzniknout obavy z porušení Ústavy, když byl celý případ svěřen jinému než příslušnému státnímu zástupci a soudci. Bradáčová výtky nekomentovala.

O Lence Bradáčové se taktéž tvrdilo, že pracuje pro ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Ta informace popřela s tím, že jsou účelové.

„Já bych spíš očekávala, že bude-li někdo kauzu komentovat, bude to policie. Zatím všechny úkony vedoucí k odhalení jsou prací policie. Přitom od policie jsem neslyšela vůbec nic,“ podivila se pro ParlametnníListy.cz nad prací Bradáčové bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…