Nášlapné miny v nové koalici: Zeman, Babiš, nebo rozpočet

28.12.2013 20:55

Nová vláda se ještě ani nezrodila a již teď je jasné, že bude mít v příštích letech řadu problémů a „nášlapných min, na kterých může vybouchnout". Server Týden.cz jich vypočítává hned několik. Většinou jde o politické hráče: Prezidenta Zemana, případně Michala Haška, stranou nezůstává Andrej Babiš a nesmíme zapomenout ani na spokojeného šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka.

Nášlapné miny v nové koalici: Zeman, Babiš, nebo rozpočet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka se zdraví s koaličním partnerem Andrejem Babišem

Odboráři budoucí vládu poměrně výrazně chválili hned po sepsání koaliční smlouvy. I oni však poukázali na to, že koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL možná nebude mít z čeho své štědré sliby zaplatit. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš totiž trvá na tom, že se nebudou zvyšovat daně a finanční prostředky vláda získá úsporami ve státní správě.

Babiš je však pro koalici nebezpečnou „nášlapnou minou" z více důvodů. Kupříkladu nemá čisté lustrační osvědčení, které po něm teoreticky může požadovat prezident Miloš Zeman, pokud se bude držet postupu svých předchůdců v úřadě. Miliardář dal navíc opakovaně najevo, že si umí představit také jinou vládu než jen tu s lidovci. Nevyloučil spolupráci s Úsvitem přímé demokracie Tomio Okamury a v záloze se mu navíc nabízí i případná podpora od komunistů. Pravicovým voličům ANO by to teoreticky mohlo vadit, levicovým už méně. Andrej Babiš získal hlasy z obou táborů.

Rizikem pro novou vládu je i prezident Miloš Zeman. Ten již dal najevo, že v případné vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) nechce ministrem zahraničí jmenovat svého dlouholetého kritika Lubomírá Zaorálka. Ten se proti Zemanovi stavěl již v době prezidentské volby z roku 2003. Zeman však nechce vidět ani Martina Stropnického na postu ministra obrany.

Další z řady rizik představují i lidovci, resp. jejich předseda Pavel Bělobrádek. Když užší vedení strany kývlo na nabídku ČSSD, aby lidovci obsadili posty ministrů zemědělství a kultury, Bělobrádek nad tím vyjádřil překvapení. Místo kultury mohli prý získat silnější resort, možná dopravu. Nakonec ale KDU-ČSL ustoupila, aby jednání o vládě netrvala do nekonečna. Nespokojenost tu však může znovu vyplout na povrch a nemusí to trvat ani příliš dlouho.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…