Nepropustili Vás na amnestii? Zkuste to u jiného soudu, radí soudce vězňům

3. 2. 2013 21:59

Podle místopředsedy pardubického okresního soudu Jana Šlosara je klidně možné, že momentálně neúspěšní vězni s žádostí o amnestii mohou uspět později. Jde o případy, které vyfasovaly několik trestů najednou.

Nepropustili Vás na amnestii? Zkuste to u jiného soudu, radí soudce vězňům
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Cela ve věznici. Ilustrační fotografie
reklama

Vězeň tak například má kratší trest, který do amnestie spadá, a trest delší, víceletý, na který se už osvobození nevztahuje. Někteří vězni ale napoprvé neuspěli s odpuštěním nižšího trestu. Podle Jana Šlosara to však není ještě konec – nakonec mohou přece jen uspět.

"Pokud je někdo odsouzen například k osmnáctiměsíčnímu žaláři a přitom mu zrovna běží třeba desetiletý trest, může příslušný okresní soud rozhodnout, že tento trest nepromine. Když potom odsouzeného v průběhu dalších měsíců nebo i let přesunou do jiného vězení, může požádat o nové projednání svého případu u jiného okresního soudu. A ten může rozhodnout jinak," uvedl místopředseda pardubického soudu pro server Aktuálně.cz.

Pokud se tedy budeme držet tohoto příkladu, pro vězně by to znamenalo, že si odsedí oněch deset let, ale od 18 měsíců již bude osvobozen. Podle soudce to je jedna z možných interpretací prezidentské amnestie.

K tomu Šlosar uvádí i další nejasný případ. Lidé jsou odsouzeni k jednoletým až dvouletým trestům. Aby byli amnestováni, nesměli být v posledních pěti letech odsouzeni k nepodmíněnému trestu odnětí svobody.

"Někdy totiž není uložen trest odnětí svobody, ale například obecně prospěšné práce nebo jiný podobný trest. Při porušení podmínek daných soudem však může dojít k přeměně takového trestu na nepodmíněný trest odnětí svobody," popisuje Aktuálně.cz soudce. "A je potom otázkou, zda takový člověk naplňuje podmínky amnestie, či nikoliv. Byly zde tři různé výklady, jak tuto věc řešit," uzavírá.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…