Odborníci jsou skeptičtí: Předčasné volby asi nebudou

16.06.2013 15:39

Server Aktuálně.cz se ptal odborníků, za jakých podmínek by mohly být vypsány předčasné volby. A všichni se shodují v tom, že toto řešení by uvítala hlavně ČSSD.

Odborníci jsou skeptičtí: Předčasné volby asi nebudou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas
reklama

Podle experta na ústavní právo Jana Kysely je velmi nepravděpodobné, že by došlo k vypsání předčasných voleb. "Vypsat předčasné volby je možné teprve tehdy, dojde-li k rozpuštění sněmovny. Důvodů pro rozpuštění je několik. Vesměs jsou ale všechny velmi málo pravděpodobné," řekl Kysela.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

"Jediný důvod pro rozpuštění sněmovny v současné situaci je případ, kdy se třípětinová většina poslanců, všech poslanců, tj. 120 hlasů, shodne na tom, že navrhne prezidentovi republiky, aby sněmovnu rozpustil, a prezident tak učiní," vysvětlil Kysela. Pokud by skutečně k rozpuštění sněmovny došlo, musely by se podle ústavy předčasné volby konat do 60 dnů od jejího rozpuštění.

Politolog Kamil Švec s Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy uvedl, že předčasné volby by uvítala především ČSSD. "Předčasné volby by byly výhodné především pro sociální demokracii, která je momentálně silná. Ztížila by tak situaci jakýmkoliv konkurentům, například novým stranám, a navíc by měla spolu s komunisty možnost získat nadpoloviční většinu," řekl Švec.

Prezident přitom může sestavením nové vlády pověřit kohokoliv, o němž se domnívá, že je schopen sestavit vládu, která získá důvěru sněmovny. "Prezident by se také mohl s vládní koalicí a parlamentními stranami dohodnout na sestavení úřednické vlády. V obou případech by ale značně vzrostl prezidentův vliv na politiku," komentoval prezidentovy pravomoci Švec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…