Odpůrci restitucí píší papeži Františkovi. Prý není nic ztraceno

14. 5. 2013 13:45

Odpůrci církevních restitucí se rozhodli napsat dopis papežovi Františkovi a doufají, že svojí autoritou by ho mohli přimět zabránit římskokatolické církvi přebírání majetku. Autoři dopisu - spisovatelka Lenka Procházková, dokumentarista Václav Dvořák, spisovatel Milan Kohout a předseda Jazzové sekce Karel Srp - chtějí ale před zasláním dopisu pod něj získat další podpisy.

Odpůrci restitucí píší papeži Františkovi. Prý není nic ztraceno
Foto: Archiv LP
Popisek: Lenka Procházková
reklama

Tím se podle nich stane peticí, uvedli dnes na tiskové konferenci občanské iniciativy Stop církevním restitucím. "Nechceme vás v tomto dopise zahrnout právními podrobnostmi, pouze upozornit na neblahý krok římskokatolických hodnostářů v ČR, který vyvolal rozkol ve společnosti a zesílil beznaděj nejchudších vrstev. Vážným účinkem převodu majetků na církve (především římskokatolickou) je i úbytek věřících," uvedli mimo jiné v dopise, který chtějí předat přes pražského arcibiskupa Dominika Duku.

Snaha zrušit církevní restituce zatím nevyšla

V dopise také vyzdvihují papežův příklad pokory a krédo, že církev má být chudá a sloužit chudým. To prý aktivistům vrací víru v tom, že v Česku "není nic ztraceno".

Procházková uvedla, že jejich podání namířená proti restitucím k Nejvyššímu státnímu zastupitelství, na policii a k ombudsmanovi nebyla úspěšná. Podle Procházkové zůstal bez odpovědi dopis bývalému papeži Benediktovi XVI.

Církve by podle zákona od státu mohly dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve získat finanční náhradu 59 miliard korun během 30 let. Součástí zákona je také postupné odstřihnutí placení církví ze státního rozpočtu. Odpůrci zákona s tím nesouhlasí, norma podle nich nemá etické, historické ani právní podklady.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…