Peake se neobtěžovala nic říct, plísní poslanec LIDEM šéfku kvůli vile

12.11.2012 12:21

Vicepremiérku pro boj s korupcí Karolínu Peake čím dál víc dohání kauza prodeje vily v pražské Troji. To, že neuvedla několik splátek ve svém povinném majetkovém přiznání ve sněmovně, svedla na chybu své účetní. Nově se objevují informace, že část přemrštěné sumy mohla sloužit jako krytí převodu peněz na kampaň Věcí veřejných.

Peake se neobtěžovala nic říct, plísní poslanec LIDEM šéfku kvůli vile
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Karolína Peake a Radim Vysloužil
reklama

Velký problém bude muset nejspíš řešit vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake. Jako bumerang se jí vrací kauza s prodejem vily v pražské Troji. Když před časem zjistil server Česká pozice, že jí několik splátek z prodejní ceny přišlo na účet už v době, kdy byla poslankyní a přesto je neuvedla ve svém povinném majetkovém přiznání, svedla to na chybu své účetní.

Tím však zajímavosti kolem prodeje nekončí. Manželé Peakovi si vilu s pozemky koupili v roce 2003 za 9,7 milionu korun, o tři roky později přikoupili za necelého půl milionu pozemek, který jim zajistil spojení s veřejnou komunikací. Hned poté se pustili do nákladné rekonstrukce, která je přišla zhruba na dalších 13 milionů. Do domu se však nenastěhovali a koncem roku 2009 luxusní nemovitost prodali za 57 milionů korun.

Neprůhledná firma se při koupi vily plácla přes kapsu

To, že se manželům Peakovým podařilo prodat vilu za takovou sumu, čímž vydělali přes 33 milionů korun, je podle časopisu  Týden udivující o to víc, že konec roku 2009 byl časem hluboké hospodářské recese a s ní související realitní krize. Kdo byl oním štědrým kupcem, který si vilu za ohromnou částku pořídil? Jde o neprůhlednou akciovou společnost Nice View, kterou jen krátce před koupí založil právník spojovaný i s byznysem dobře známého pražského podnikatele Romana Janouška.

Časopis Týden zjistil, že na kupních smlouvách se objevuje jak Janouškovo jméno, tak jméno majitele pražského obchodu s investičními diamanty Lubošem Říhou. Podle týdeníku možné Janouškovo angažmá v celém obchodu vzbuzuje otázky, zda tímto způsobem nemohly být sponzorovány Věci veřejné, které se i s Karolínou Peake na billboardech ucházely o účast ve sněmovně.

Z procesu s Bártou a Škárku vyplynuly informace o sponzorování VV

V té souvislosti je podle magazínu dobré vzpomenout na proces s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou ohledně uplácení poslanců Věcí veřejných. První jmenovaný hovořil o toku peněz mezi pražskými kmotry a Věcmi veřejnými ve zveřejněných odposleších, druhý pak ve výpovědi u soudu. V něm Škárka tvrdil, že podnikatelé Janoušek s Tomášem Hrdličkou poslali na kampaň Věcí veřejných 200 milionů korun s tím, že prostřednictvím přidělování veřejných zakázek bude strana muset později vrátit dvojnásobek.

I proto si týdeník klade otázku, zda část nečekaně vysoké částky za prodej vily nemohla sloužit jako krytí pro tyto převody. Této možnosti by nasvědčovaly i informace, která sama Karolína Peake coby čerstvá poslankyně poskytla před ustavující schůzí sněmovny v červnu 2010 serveru Aktuálně.cz o svých majetkových poměrech.

V polovině roku 2010 v majetkových poměrech peníze za vilu chyběly

Tehdejší poslankyně Věcí veřejných v odpovědi uvedla, že vlastní deset let starý automobil Audi A6, spolu s manželem byt a část pozemku na Malé Straně a zhruba šest milionů korun mají v akciích. O penězích, které Peakovi získali z prodeje nemovitosti v Troji, se však nezmínila. I tahle skutečnost svádí k domněnce, že nemuselo jít o peníze pro ni a jejího manžela.

Kolegové z vedení strany LIDEM však považují podobné úvahy za pouhé spekulace. „Paní vicepremiérka vše vysvětlila nejen poslancům LIDEM, ale i vydanou tiskovou zprávou. Spekulace, jež se nyní šíří, jsou pouze spekulacemi, a to nebudu komentovat,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz první místopředsedkyně LIDEM a poslankyně Dagmar Navrátilová.

Vicepremiérka se prý neobtěžovala nic vysvětlit ani kolegovi z LIDEM

Podpory se Karolíně Peake, díky jejímuž uskupení LIDEM mohou pokračovat ve společné vládě ODS a TOP 09, dostalo i od dalšího poslance, který se hlásí k nedávno vzniklé straně. „Byli jsme o celé záležitosti informováni. Na další čiré spekulace nebudu reagovat,“ sděluje pro ParlamentníListy.cz místopředseda LIDEM Jiří Rusnok.

Na rozdíl od Navrátilové a Rusnoka je touto kauzou zneklidněn další poslanec LIDEM Radim Vysloužil, jemuž samotnému připadá kauza prodeje nemovitostí jako podezřelá, ale dostatečného vysvětlení od vicepremiérky se mu ale nedostalo. „Podezřelý prodej domu nebyl vůbec s poslanci LIDEM řešen. Paní Peake se neobtěžovala něco vysvětlit. Na můj dotaz k této problematice mě odkázala na tiskovou zprávu. Určitě budu chtít další podrobnosti,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz Radim Vysloužil.

Peake musí z vlády, volá Zaorálek po rezignaci vicepremiérky

„Tohle je přece daleko větší skandál než celý ten povyk kolem Radka Johna. Nepřiznání milionových příjmů, naprosto netransparentní a nanejvýš podezřelá realitní transakce je jasný důvod pro okamžitý odchod z vlády. Nechápu, že to Karolíně Peake tak lehce prochází. Naopak se vzápětí prohlásila za předsedkyni své obskurní straničky,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz místopředseda sněmovny i ČSSD Lubomír Zaorálek.

Vicepremiérka podle něj zřejmě sází na všeobecnou otupělost a na to, jak se věci dají pěkně zamést a uklidit. „Stačí připomenout kauzy ProMoPro, Opencard nebo Key Investment. Navzájem si to ve vládě všechno pokryjí a tolerují. Každý má přece něco ...“ poukazuje Lubomír Zaorálek na to, že v Nečasově kabinetu se už stěží najde někdo, kdo by neměl máslo na hlavě.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…