Pohřeb státní svrchovanosti. Analytik strhal vyvěšení evropské vlajky

3. 4. 2013 22:28

Bude se v EU rozhodovat o nás bez nás? Ředitel pro výzkum, analytik Centra pro ekonomiku a politiku Marek Loužek je přesvědčen, že to hrozí, pokud bude pokračovat prohlubování integrace. Většina občanů je prý proti další integraci. Výkonný ředitel think-tank Evropské hodnoty Radko Hokovský oponuje, že bude záležet jen na nás, jakou roli v EU sehrajeme a měli bychom zde být aktivní.

Pohřeb státní svrchovanosti. Analytik strhal vyvěšení evropské vlajky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Hradě zavlála vlajka EU za účasti Zemana a Barrosa
reklama

Prezident Miloš Zeman spolu s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem vyvěsil nad sídlem českých králů vlajku EU a podepsal tzv. euroval. Co to bude pro Česko znamenat z dlouhodobého hlediska? O tom ve středečních Událostech, komentářích České televize diskutovali ředitel pro výzkum a analytik Centra pro ekonomiku a politiku Marek Loužek a výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský.

Většina občanů si prohlubování integrace nepřeje, míní analytik CEPu

"Je to nešťastný symbol. Je to pohřeb státní svrchovanosti," uvedl hned v úvodu pořadu Loužek. Hokovský s tím však zásadně nesouhlasil, došlo prý jen k vyvěšení vlajky organizace, jejímž jsme členem. Přesouvání určitých agend do Bruselu podle něj znamená pouze to, že o nich bude Česko rozhodovat spolu s dalšími kolegy z EU, nikoliv to, že bychom se těchto agend zbavili. Český národ tím prý také nezmizí. Jen je třeba v budoucnu pečlivě studovat, jakou podobu dostane deklarovaný příklon prezidenta Zemana k EU.

Loužek však oponoval, že hrozí prohloubení evropské federalizace, což si sice prezident Zeman přeje, ale většina občanů s hlavou státu podle Loužka nesouhlasí, což ukázala např. evropská referenda ve Francii a v Nizozemí. "Bude se rozhodovat o nás bez nás," hrozí se Loužek.

Čelit tlaku z Bruselu je prý stále obtížnější

Hakovský má za to, že by se rozhodovalo o nás bez nás spíše tehdy, kdybychom se rozhodli sami sebe co nejvíce vyčlenit z evropského rozhodování. "Musíme si stanovit to, co chceme v EU prosazovat a pak podle toho konat," míní Hakovský, který poukázal např. na to, že o společné obranné politice se v rodící se EU uvažovalo již v padesátých letech. Prohlubování integrace bylo na stole již dlouho, o čemž svědčí právě pohled do historie EU a jejích předchůdců.

"Vícerychlostní Evropa tady byla vždycky a každá země by měla mít právo vybrat si, jak dalece se chce integrovat. Čelit současným centralizačním tlakům z Bruselu je však poměrně obtížné," podotkl Loužek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…