Politolog poukázal na hrozbu soumraku demokracie. O Okamurovi prozradil, nač mu prý chybí 106 hlasů

29.12.2013 15:50 | Zprávy

POLITOLOG Kdyby Tomio Okamura se svým hnutím Úsvit přímé demokracie prosadil svůj politický program - obecné referendum bez omezení, odvolatelnost politiků a změnu poměrného systému na většinový - nastal by podle politologů konec demokracie, jak ji v této zemi známe.

Politolog poukázal na hrozbu soumraku demokracie. O Okamurovi prozradil, nač mu prý chybí 106 hlasů
Foto: archiv JK
Popisek: Politolog Jan Kubáček

„Toto hnutí je nepochybně xenofobní a nebezpečné tím, jak propaguje politický populismus. Obecné referendum bez výjimek je absurdita, která má ke švýcarskému modelu přímé demokracie asi tak daleko jako Alpy ke šluknovským kopečkům,“ řekl o hnutí Úsvit Tomio Okamury v rozhovoru pro Právo známý politolog Jiří Přibáň.

A také politolog Jan Kubáček varuje před obecným referendem bez omezení i před zavedením principu odvolatelnosti politiků. „V momentě, kdy tento princip zavedete, vytvoříte z politického řemesla, které už má dnes v Čechách problém se zodpovědností, totálně nezodpovědné povolání, které bude postavené jen na honu po preferencích. Celý volební systém by byl paralyzovaný a nefunkční, protože politici by nebyli ochotni udělat žádné zodpovědné a případně nepopulární rozhodnutí, jelikož jim bude permanentně hrozit odvolání,“ řekl ParlamentnímListům.cz Jan Kubáček. Vedlo by to prý k hitparádě populismu, které by se podobalo hledání pověstného Zlatého slavíka.

Odstrašujícím příkladem je Kalifornie

Politický analytik Jan Kubáček poukazuje na příklad nejzadluženějšího státu na světě - amerického státu Kalifornie, kde se princip odvolatelnosti politiků používá. „V Kalifornii to vypadá tak, že byla už několikrát totálně před krachem a bankrotem, kolabují státem poskytované služby, ale žádný politik si nedovolí jakkoli sáhnout na nějaké omezení, na otázku daní, finančního chování státu, protože v tu chvíli se mu v zádech objevuje nebezpečí, ke kterému už několikrát u řady politiků došlo – k odvolání,“ upozornil na odstrašující příklad ze zámoří. Výsledkem podle něj je, že politici se soustředí jen na honbu za popularitou, za všeobecnou přijatelností a náklonností lidu, na přípravu nových kampaní. Politika se točí v kruhu, lidé jsou přesto nespokojeni, protože chtějí některá zásadní principiální řešení, ale politici si je nedovolí riskovat, protože jim okamžitě hrozí tvrdá pomsta v podobě odvolání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Libuše Frantová

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…