Šéf soukromníků: Stát vedou amatéři, kteří neumí krást. Tak máme korupci

15.02.2013 16:31

ROZHOVOR Zákon o přímé volbě byl podle předsedy Strany soukromníků Rostislava Senjuka od začátku špatný, protože všechny uznávané osobnosti vyautoval. „Dovedete si představit kohokoli z vědecké sféry, mezinárodně uznávaného člověka jako byl třeba Wichterle, že by žebral někde na rohu o padesát tisíc hlasů?“ ptá se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Senjuk. A proto jsme prý museli vybírat z lůzrů.

Šéf soukromníků: Stát vedou amatéři, kteří neumí krást. Tak máme korupci
Foto: archiv strany
Popisek: Rostislav Senjuk, předseda Soukromníků
reklama

Jak vidí živnostníci výsledek přímé volby prezidenta, může to nějak ovlivnit podnikání v budoucnu?

Jsme realisti, živnostníci musí vidět, že se zesiluje vliv levice. To znamená, že tendence, které budou vyžadovat jánošíkovský přístup, se budou zesilovat. Takže můžeme očekávat., že v nejbližší budoucnosti se prosadí sjednocení zdanění a odvody osob samostatně výdělečně činných a zaměstnanců, což budu považovat za zločin a vítězství idiocie nad logickým myšlením. Ale tady rozhodují lidi, kteří tomu nerozumí a budou tomu rozumět čím dál méně, proto se tahle země bude dostávat do stále větších problémů. Zřejmě se budeme muset připravit na to, že levicové názory zvítězí, že se hospodářská krize prohloubí, že bude méně podnikatelských příležitostí, bude méně kapitálu na investice, klesne objem pracovních míst pro normální zaměstnance. To je ta druhá stránka toho, že národ zvolil levici.

Nově zvolenému prezidentovi házeli hlasy nejen příznivci levice, ale i části pravice. Myslíte si, že Miloš Zeman byl dobrou volbou?

Zákon o přímé volbě byl od začátku špatný, jak systémově, tak obsahově, protože všechny osobnosti, které bych osobně rád viděl na postu prezidenta, byly vyautovány už koncepcí toho zákona. Dovedete si představit kohokoli z vědecké sféry, mezinárodně uznávaného člověka jako byl třeba Wichterle, že by žebral někde na rohu o padesát tisíc hlasů? Takže když jsme řekli, že na Hradě nechceme nikoho špičkového, tak jsme také z lůzrů museli vybírat. Budoucnost prokáže, jestli naše volba byla horší nebo lepší, ale myslím, že se ukáže, že ta volba nebyla nejšťastnější, a to ne proto, že by byl nově zvolený prezident hloupý, ale z toho důvodu, že je obklopený lidmi, kteří současné situaci mnoho nerozumí. A obávám se, že bude v jejich vleku čím dál tím víc už vzhledem k jeho způsobu života, řečeno kulantně.

Miloš Zeman chce prosadit majetková přiznání. Věříte mu, že bude bojovat proti korupci?

Tomu nevěřím. Jen velmi málo lidí si udělalo analýzu sponzorů obou prezidentských kandidátů ve druhém kole přímé volby. A to nijak nepřeceňuji ty transparentní účty, protože nemám nejmenší iluze, že by se celková kampaň přes tyto transparentní účty vedla. Stoprocentně ne.. Ty kandidáti ukazovali jenom jako vějičku, aby se měli kam jít podívat novináři. Ale přesto přese všechno mají určitou vypovídací schopnost. Takže na nich zjistíte, že největším sponzorem pana knížete byl pan Janeček a jeho kapitálový fond a největším sponzorem pana Zemana byli exekutoři. A i to o něčem vypovídá. A nemyslím, že exekutoři jsou zrovna ta sorta, která by byla velmi populární ze strany voličů Miloše Zemana. Takže se dostáváme do úplně schizofrenní situace, že voliči volí svého kandidáta, kterého podporuje nenáviděná exekutorská skupina. Mně to celkem pobavilo, když jsem si přečetl sponzory na jednotlivých účtech. A co advokátní kanceláře, které na účet několikrát za sebou vložily statisícové částky? To přece znamená, že peníze vkládal někdo, kdo nechtěl být znám.

Takže nevěříte, že by se podařilo zamezit, nebo alespoň snížit korupci v České republice?

Na korupci se nezmění naprosto nic, protože v tomhle státě většina těch, kteří si nakradli a kteří kradou, vůbec neví, co to je obchodování. Myslí si, že obchodování je kradení ve velkém a že peníze padají z nebe. Proto si přirážejí k ceně zboží nebo služeb stoprocentní a padesátiprocentní přirážky. Všude na světě se setkáte s korupcí, není stát, kde by korupce nebyla, ale nesmí to být součást systému, nebo to musí být legálně přiznané jako lobbismus. Obchodoval jsem od Austrálie, přes Asii, Rusko a severní i jižní Ameriku, včetně arabských zemí, ale nikde jsem se nesetkal s tím, že by někdo chtěl stoprocentní přirážku k ceně. To je zločinné, smrtelné, obchod končí tím jedním obchodem, který uděláte. A staré arménské, židovské i arabské přísloví praví, že dobrý obchod je ten, na kterém všichni něco vydělali. Pokud to budu chtít aplikovat na české poměry, v okamžiku, kdyby v Česku byla korupce do deseti procent ceny zakázky, tak o ní ani nevíte a nikdy byste se o tom nedozvěděli, protože to je pod zorným úhlem toho, co jste i vy novináři schopni zjistit. Ale protože se tu tolik krade, protože tenhle stát vedou amatéři, kteří neumí ani pořádně krást, tak tu máme bohužel problém s korupcí.

Strana soukromníků kritizuje řadu opatření ministra financí Miroslava Kalouska., myslíte si, že za levicové vlády, která nás zřejmě čeká po sněmovních volbách, budou ekonomická opatření ještě horší?

Kdo dobře poslouchal nově zvoleného prezidenta Miloše Zemana, mohl slyšet jeho recept , jak se dostat z krize: je to proinvestováním se. Je otázkou, a říkal jsem to i na sněmu ODS, že si tím nejsem jist ani u ODS, natož u levicových politiků, zda vědí, jaký je rozdíl mezi investicí a utrácením. Ministr financí Kalousek pokračuje v opatřeních, která dělal jeho předchůdce, ten byl výborný účetní, ale velmi mizerný ekonom. Když si zaškrtíte nohu, protože vám rupla tepna, tak nás na škole učili, že škrtidlo musíte vždycky na chvíli povolit, jinak vám noha odumře. Já se obávám, že právě k tomu směřuje Kalousek. V okamžiku, když za každou cenu chcete naplnit státní rozpočet a budete utahovat šrouby, tzn. zmenšíte objem prostředků a oběživa mezi obyvatelstvem, kde se pak peníze budou brát, když jsme čistě spotřební společnost a jsme na spotřebě závislí? Když seberete možnost, aby lidé mohli utrácet, klesnou tržby. A když klesnou tržby, přijde pan Kalousek a zvedne daně, aby dosáhl stejného zisku jako předtím. Jaký bude efekt? Vybere se ještě míň. Takže nám odumřou obě nohy a budeme se muset do toho Bruselu doplazit. Možná bude pak nejlepší rozpustit tuto zemičku, protože Češi si evidentně vládnout neumí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…