Sociální demokracie je prý sektářská. Zemanův plán se nenaplní

12.02.2013 16:40

POLITOLOGOVÉ Krátce po zvolení prezidentem nastolil bývalý předseda ČSSD a nynější čestný předseda SPOZ Miloš Zeman otázku, zda by se u nás nemohla zformovat sjednocená levice po vzoru slovenského SMERu Roberta Fica. Odmítavé reakce stranických špiček nepřekvapily politologa Zdeňka Zbořila, který připomněl, že levice u nás odnepaměti trpěla sektářstvím.

Sociální demokracie je prý sektářská. Zemanův plán se nenaplní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip s Bohuslavem Sobotkou ve sněmovně
reklama

Budoucí prezident Miloš Zeman zkusil hned pár dnů po vítězství ve volbách otestovat, co si myslí představitelé levicových stran o sjednocení levice. Z jejich reakcí je celkem jasně znát, že se v Česku nemůže opakovat situace ze Slovenska, kde se pod vedením Roberta Fica vytvořila silná strana SMER-SD, která po parlamentních volbách v roce 2012 mohla díky jasnému vítězství sestavit jednobarevnou vládu.

„Miloš Zeman dal to téma jednocení levice vyloženě jako nabídku, ale hned to zpochybnil tím, že v České republice nevidí žádného Roberta Fica. Nabídl to k diskusi, což je v pořádku, jak pro sjezd ČSSD, tak v rámci konferencí SPOZ. A samozřejmě si také vyzkoušel komunisty, jak by na to reagovali,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Kromě Haška není osobnost, která by levici dokázala sjednotit

Je sice přesvědčen, že to téma bude hodně diskutované, ale samotnému sjednocení levice nedává moc velkou naději na realizaci. „Ta takzvaná levice tady odnepaměti trpěla sektářstvím a její příslušníci byli většinou sami sobě většími nepřáteli než těm nelevicovým. Koneckonců se mezi sebou dokázali i popravovat,“ připomíná Zdeněk Zbořil temnou stránku našich dějin.

Podle něj je sektářství úplně základním znakem i v současné ČSSD. „Nevím, jaká by se musela objevit silná osobnost, snad s výjimkou pana Haška žádnou nevidím, která by dokázala něco podobného. Na panu Dienstbierovi a některých postojích pana Sobotky vidíme, že sociální demokracie je opravdu postižena sektářstvím,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Téma slouží jako reklama v zásadě nevýznamné SPOZ

Myšlenku spojení levicových stran považuje za nepravděpodobnou také politolog a historik Pavel Kopecký. „Ideu sjednocení levice, toho času levicové opozice, považuji za vysloveně nerealistickou. Mluví se o tom ponejvíce z toho důvodu, aby se Miloš Zeman uvedl před nástupem do funkce hlavy státu, případně udělal další reklamu v zásadě nevýznamné SPOZ. Straně, která začala vytrubovat do světa, že se jí po prezidentských volbách prudce zvýšil zájem o členství,“ říká pro ParlamentníListy.cz Pavel Kopecký.

Politolog si vůbec neumí představit, že by za stávající situace bylo možné třeba i sjednocení ČSSD a KSČM. „A to přesto, že je zjevně nakročeno k ještě užší spolupráci mezi nimi, jak dokazují nová složení mnohých krajských koalic. Nicméně rozdílná historie, stávající politická situace či povaha obou stranických vedení nedávají příležitost realisticky uvažovat o splynutí těchto partají,“ vysvětluje Pavel Kopecký.

Hledá se někdo, kdo by na hlavu porazil zdiskreditovanou pravici

Zároveň ale připouští, že by si část naší společnosti přála sjednocenou levici, podobnou té, k níž došlo – ovšem díky specifickým podmínkám – na sousedním Slovensku. „V každém případě však mohutné volání po tom, aby se našel aktér, jenž by na politickém kolbišti dokázal na hlavu porazit vládnutím posledních let zdiskreditovanou pravici,“ zdůrazňuje pro ParlamentníListy.cz Pavel Kopecký.

Na jedné straně se diskutuje o sjednocení levice, na druhé straně ani samotná ČSSD coby nejsilnější strana na levici se nevyznačuje jednotným názorem na své další směřování. Jsou v ní jak zastánci zemanovského pojetí, tak i stoupenci sociální demokracie moderního evropského střihu, pro něž jsou důležitými tématy lidská práva, ekologie nebo Evropská unie a kterou v mnoha očích zosobňuje asi nejvíce senátor Jiří Dienstbier.

Dienstbier hledá protivníky ve vlastním táboře

„Nejsem si jistý, zda je pan Jiří Dienstbier tím typickým představitelem oné zmiňované moderní levice. Jako nedorostl prezidentských ambicí, tak se mi zdá, že jsou mu vzdáleny i ambice vystupovat jako představitel nějaké moderní levice. Nemá schopnost integrovat a dělat kompromisy,“ zpochybňuje politolog Zdeněk Zbořil kladenského senátora jako politika, k němuž by se v ČSSD měly upínat naděje.

„Jiří Dienstbier ve svých vyjádřeních velmi rigorózní a za nepřátele považuje ostatní představitele levice. Všimněte si, že po prezidentské volbě téměř neustále kritizuje Miloše Zemana a některé členy ČSSD, kteří ho veřejně podpořili. Přitom nenašel ani jedno slovo k tomu, aby alespoň upozornil, že by se levice měla vymezovat vůči koaliční vládě Petra Nečase a její politice,“ poukazuje Zdeněk Zbořil na to, že poražený prezidentský kandidát hledá protivníky v tom politickém táboře, do něhož by měl sám patřit.

Sociální demokracie se modernizaci nemůže vyhýbat

To mu uvnitř ČSSD ublížilo do té míry, že se před březnovým volebním sjezdem strany mluví o tom, že by nemusel obhájit svůj místopředsednický post. „Oslabení Jiřího Dienstbiera je teď patrné, ale těžko z toho hned dělat dalekosáhlé závěry. Své modernizaci se každopádně sociální demokracie nemůže dlouhodobě vyhýbat, chce-li převzít pomyslnou ´strategickou iniciativu´ na našem politickém poli,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz politolog Pavel Kopecký.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…