Svátky nesvátky, řetězce u nás prodávají dál. Makejte a mlčte, vzkazují personálu manažeři

06.04.2013 16:15

To, co je běžné za hranicemi naší republiky, kde si o svátcích, například těch nedávných, velikonočních, pomalu ani nenatankujete, je v českých zemích prý přežitek. Ano, na mysli tím máme zavřené obchody a další místa v období dnů označených v kalendáři červeně. Personál to ale tak úplně nevidí.

Svátky nesvátky, řetězce u nás prodávají dál. Makejte a mlčte, vzkazují personálu manažeři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Supermarket

Mnoho lidí pracujících v obchodním odvětví by na rozdíl od zákazníků, zvyk se zavřenými obchody v době, kdy si ostatní užívají volna, také uvítalo. Jenže na pracovní podmínky si už dlouho dobu občas postěžují jen ti nejodvážnější, kteří už vlastně nemají co ztratit. Mladé maminky nebo zahraniční pracovníci, především ze Slovenska nebo Ukrajiny, raději mlčí. Veřejným tajemstvím je, že si především od pokladen pomalu nemohou odskočit ani na toaletu. Natož, aby pomýšleli na volno.

„Mám malé děti, ale nemohu si dovolit říci o nějaké zohlednění, “ řekla ParlamentnímListům.cz jedna z prodavaček velkého hypermarketu, kterou samozřejmě nelze jmenovat. „Manažer prodejny mi již několikrát odsekl, že sice můžu jít, ale už se nemusím vracet – na mé místo vmžiku vezmou další. A tak to doma flastrikujeme jak se dá, vypomáhá manžel a rodiče. Ještě, že je mám….“

Jsou to vlastně lidumilové

Vedení marketů to samozřejmě tak nevidí. Naopak, shodně uvádějí, že mít o svátcích otevřeno je skvělý byznys a je to finanční přínos i pro zaměstnance. „Jsou to vlastně lidumilové, a nebýt nich, tak asi zemřeme hlady a žízní,“ říká další pracovnice. Přitom na malých obcích se skončí v sobotu dopoledne a jen vietnamské obchody mají otevřeno. Ostatně, těm jsou velikonoční či  vánoční a mnohé jiné svátky stejně docela šumafuk.

Otevřeno? V Bavorsku věc nevídaná

V nábožensky silně založeném Bavorsku je přitom zcela nemožné najít otevřenou prodejničku. A ani s hospůdkami a vinárnami to tam není moc růžové. Většina lidí je doma nebo u příbuzných, starší jdou důsledně do kostela a kdo by náhodou přemlouval zaměstnance, aby šli do práce, pustily by se do něj nejen odbory, ale i místní samospráva. I na Slovensku se dodržuje klid, dokonce i o Velkém pátku jsou obchody a úřady – třeba pošty, zavřené. To samé je i v Rakousku, Polsku, Maďarsku,….

„Předstihli jsme tady asi dobu,“ říká do třetice náhodně vybraný pokladní. „Tržby jsou stejně dopoledne docela zanedbatelné a po obchodních centrech se poflakují teenageři, což asi není zrovna ta nejlepší cílová skupina. Ale to si nedovolíte říci. Musíte prostě držet hubu a krok.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…