Ukrajina by zbankrotovala, pokud by podepsala dohodu s EU, tvrdí ukrajinský ministr zahraničí

02.02.2014 9:20

Dění na Ukrajině dominovalo včerejšímu jednání na mnichovské konferenci. Při odpoledním jednání prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Leonid Kožara, že pokud by Ukrajina loni podepsala asociační dohodu s Evropskou unií, byla by nyní na hraně hospodářského kolapsu. Novinky.cz dále uvádějí, že podle Kožary ji zachránilo uzavření dohody s Ruskem.

Ukrajina by zbankrotovala, pokud by podepsala dohodu s EU, tvrdí ukrajinský ministr zahraničí
Foto: ČT24
Popisek: Demonstrace na Ukrajině
reklama

„Myslím, že ani my, ani Evropská unie jsme nebyli připraveni přistoupit k přidružení,” řekl Kožara a dodal: „Kdybychom smlouvu loni podepsali, měli bychom nyní kolabující ekonomiku, stále bychom jednali o pomoci od Mezinárodního měnového fondu a doufali bychom v pomoc od Evropské unie.”

Novinky.cz dále uvádějí, že Ukrajina má letos splatit 17 miliard dolarů, ale EU jí nabízela jen 600 milionů eur. Když Ukrajina loni ustoupila od podpisu asociační dohody, dohodla se s Ruskem na půjčce 15 miliard dolarů a na zlevnění ceny zemního plynu o třetinu.  „Nebylo to snadné, ale bylo to správné řešení,” řekl Kožara v Mnichově.

Bezpečnostní konference v Mnichově se zúčastnil i opoziční předák Vitalij Kličko. Ten opakovaně kritizoval vládu za odmítnutí asociační smlouvy. Ukrajinci podle něj trvají na pokračování cesty do Unie. Odmítnutí smlouvy se na Ukrajině stalo rozbuškou pro vlnu protivládních protestů, které trvají už řadu týdnů.

Řešení se stále hledá

Jedním z významných účastníků mnichovské konference je americký ministr zahraničí John Kerry. Novinky.cz uvádějí, že jasně dával najevo, že USA podporují demonstranty a opozici: „Dnes není nikde boj za demokracii a evropskou budoucnost důležitější než na Ukrajině. USA a EU stojí za ukrajinským lidem v tomto boji.“ Zmínil, že „touhy lidu jsou opět pošlapávány korupcí a zájmy oligarchů, kteří používají peníze k potlačení politické opozice a disentu, ke kupování politiků a médií a k oslabení nezávislosti soudů”.

Mnichovská jednání, jichž se účastní i americký ministr zahraniční John Kerry, jeho ruský protějšek Sergej Lavrov či předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, měla pomoci najít řešení situace na Ukrajině. Zvrhla se prý ale ve slovní přestřelky. Zatím se situaci na Ukrajině odblokovat nepodařilo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…