Véčka volili jen idioti a Babiš chtěl ukrást Čepro, hřímal Topolánek

01.12.2011 4:04 | Zprávy

Ve středu měl v neokonzervativním Občanském institutu přednášku expremiér Mirek Topolánek na téma Proč vlády prohrávají boj s korupcí a rozhodně nezklamal. Nejenže stačil pozurážet novináře a některé politiky, ale řekl řadu zajímavých informací, názorů i vzpomínek ze svého premiérování. Opřel se i do Andreje Babiše a Věcí veřejných.

Véčka volili jen idioti a Babiš chtěl ukrást Čepro, hřímal Topolánek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek

Rozruch vzbudil Topolánek hned na začátku, když přicházel a spatřil novináře. „ Jsou tu novináři, tak jdu pryč. S mrdkami nespolupracuji. Novináře si tu nepřeji. Já chci diskutovat s lidmi, novináři ale nejsou lidi," prohlásil Topolánek, ale nakonec se zklidnil a následná přednáška a debata mohla začít. A bylo to jenom dobře, protože Topolánek má stále co říct. Expremiér měl dobrou náladu, vtipkoval a publiku věnoval asi 2,5 hodiny času.

Čtěte také: Topolánek chtěl odejít z vlastní přednášky: Jsou tu mr*ky, tak jdu pryč


Korupce je důsledkem byrokracie a přerozdělování

V úvodní teoretičtější přednáškové části se zabýval tím, proč vlády prohrávají s korupcí z hlediska teorie veřejné volby, kterou asi nejvíce proslavil ekonom a držitel Nobelovy ceny James Buchanan. Ale citoval i další osobnosti klasického liberalismu od Fredérica Bastiata po Reaganova ekonomického poradce Williama Niskanena.

Topolánek uvedl svou základní tezi, že míra korupce je tak veliká, jak je velká míra přerozdělování, respektive výše přerozdělovaných prostředků, a jak je vysoká byrokratická zátěž a nadvláda byrokracie, která dává úředníkům možnost nechat se zkorumpovat, neboť rozhodují o stále více záležitostech v našich životech. „Míra korupce je dána množstvím rozdělovaných peněz a počtem razítek po cestě," řekl Topolánek.


Neustále se zvyšují daně a administrativní náklady. Jen díky moderním technologiím to nevedlo zatím k poklesu životní úrovně. Z hlediska demokracie a možných změn je problém, že až 65 procent obyvatel je nějak závislých na státu, ať už jde o státní zaměstnance, důchodce, pobírače sociálních dávek, politiků či firmy dostávající veřejné zakázky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

A co s tím dělá vaše vláda?!

Podle mě nezneužívá situace, kdy jsou nějaké potraviny více žádané jen Agrofert, jak tvrdíte (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/ODS-Majitel-poslancu-ANO-si-zvysi-trzby-a-jeho-nohsledi-hazou-na-vladu-zdrazovani-772577), ale snad všichni prodejci. A můj dotaz je prostý, co jste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…