Věřících ubývá, farářů přibývá. A platí to stát

10.04.2012 10:27 | Zprávy

V Česku dlouhodobě ubývá věřících, přesto stát nereguluje počty duchovních a jejich počty stále stoupají. Platy farářů a kněží přitom určuje vládní nařízení, napsal deník Právo.

Věřících ubývá, farářů přibývá. A platí to stát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Socha panenky Marie

V roce 2001 se k církvím hlásilo 3,2 milionu lidí. O jejich duchovno se staralo 3480 farářů, kněží, kazatelů a biskupů. Stát 17 registrovaným církvím a náboženským společnostem poslal 731 milionu korun na pokrytí mezd.

Počet věřících se snížil o polovinu. Duchovních ale stále přibývá

O deset let později je situace zcela jiná. Podle sčítání lidu z roku 2011 se k církvím a náboženským společnostem přihlásilo pouze 1,46 milionu věřících, což je méně než polovina. Počet duchovních ovšem stoupl na 4869, a tak stát musel na jejich platy vydat 1,4 miliardy korun.

Nejvíce věřících ztrácejí velké církve. Před jedenácti lety se k římským katolíkům hlásilo 2,7 milionu lidí, dnes to udělalo jen 1,1 milionu lidí. Počet kněží ovšem za stejnou dobu vzrostl z 2462 na 3191.

Podobně je na tom také Čs. Církev husitská nebo Českobratrská církev evangelická. Evangelických farářů je stabilně okolo 250, ale do evangelických kostelů chodí už jen 51 tisíc lidí. Před deseti lety to bylo 117 tisíc.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…