Vraťte se s námi do večerní sněmovny, děly se věci

21.03.2012 11:24 | Zprávy

Premiér Petr Nečas se včera údajně vůbec neobával toho, že by padla jeho vláda, neboť při hlasování o nedůvěře kabinetu měl zajištěn od koalice dostatek hlasů. Osud vlády by ale mohli překvapivě zpečetit ti, co by se třeba při hlasování přeřekli. Snad právě kvůli tomu měli u sebe někteří poslanci z koalice taháky. Zvláště poslankyně z TOP 09 si je ale vytiskly na papír a umístily pak viditelně na své poslanecké lavice. Na papíře bylo přitom velkými písmeny napsáno: „Proti návrhu“. Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka to ale byla jen recese. Skutečně?

Vraťte se s námi do večerní sněmovny, děly se věci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování o důvěře vládě

Poslanci včera kvůli vládě Petra Nečase řečnili pět hodin v kuse. A to kvůli tomu, že ČSSD žádala, aby se hlasovalo o nedůvěře vládě. Zákonodárci tak řečnili a řečnili, nouze nebyla ani o bušení do lavic, anebo o potlesk jako na divadelním představení. Předlouhý jásot ze strany pravice si vysloužil hlavně místopředseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Viktor Paggio. Silně totiž slovně ryl do ČSSD a to koalice ocenila téměř standing ovation, tedy potleskem ve stoje.

Ve 23. 00 hodin to ale přišlo. Přesně dvě minuty po 23. 00 hodině začali totiž poslanci po jednom konečně hlasovat o tom, zda jsou pro anebo proti návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. „Připomínám, že podle § 74 odst. 4 jednacího řádu se vyvolaný poslanec vysloví ´pro návrh´, nebo ´proti návrhu´. Jestliže se zdržuje hlasování, řekne ´zdržuji se´,“  připomněla ale ještě předtím místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová s upozorněním, aby každý vyvolaný poslanec své stanovisko řekl dostatečně hlasitě.

Na to se ale zvláště poslanci, či lépe řečeno spíše poslankyně z TOP 09, připravovaly zřejmě velmi řádně. Aby se náhodou při slovním vyjádření nespletly, tak si na papír dopředu vytiskly obřími písmeny „Proti návrhu“. Papíry pak zákonodárci nechali volně ležet na svých poslaneckých lavicích v jednacím sále a mezitím korzovali chodbami sněmovny, či se občerstvovali.

„Já jsem si ničeho takového nevšiml a ani jsem jim nic takového nenařizoval,“ reagoval na to pro ParlamentníListy.cz předseda poslanecké frakce TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.„Jestli tam něco takového někteří na papíře měli, tak to rozhodně byla recese. Myslím si ale, že i v minulosti si něco podobného tiskli,“ dodal překvapený Gazdík.

Opálka: To se může stát, že se spletou

Komunistický poslanec Miroslav Opálka pak prásknul, že někteří si slova Pro návrh, anebo Proti návrhu píšou velkými písmeny přímo do notebooku a pak z něho předčítají. „To je skutečně myšleno tak, aby se nespletli. V tomto hlasování se střídají podle abecedy poslanci koalice a opozice jeden za druhým a každý říká něco jiného, tak se skutečně splést mohou,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz Opálka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…