Všude samí Ukrajinci a naši nemají práci. Přitvrdit, slyšel Drábek u Jílkové

25.05.2012 5:55

Ministerstvo práce a sociálních věcí se chlubí, že se oproti dřívější době zlepšily kontroly na pracovištích. Častěji se odhaluje nelegální práce a zvýšily se i pokuty. Lidé však nevěří, že se kontroluje důsledně a udělují se stejné pokuty i zahraničním zaměstnancům.

Všude samí Ukrajinci a naši nemají práci. Přitvrdit, slyšel Drábek u Jílkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michaela Jílková během moderování pořadu Máte slovo
reklama

„My k těm kontrolám přistupujeme stejně,“ ujišťoval v pořadu Máte slovo ministr Jaromír Drábek. Zároveň se podle jeho slov zdvojnásobil počet kontrolorů, a tak i proto se dá lépe došlápnout na práci načerno.

„Já jsem žádnou kontrolu neviděl,“ opáčil však stavbař Roman Kazda, že rozhodně nezaznamenal, že by se nějak zvýšil počet přepadových kontrol. „Vy se tady oháníte čísly a já vám nevěřím,“ prohlásil na adresu generálního inspektora Rudolfa Hahna. Ten však kroutil hlavou. „Já vám to můžu doložit i u větších firem,“ popřel, že by kontroloři raději vynechávali „velká zvířata“.

Další věc, kterou v pořadu tři zástupci veřejnosti kritizovali, byl tzv. plán kontrol. Například podle pana Kazdy se z nich dá vyčíst, na koho se zrovna připravuje kontrola, on se připraví a kontrola na nic nepřijde. „V plánu kontrol nejsou konkrétní podniky, ale obory, činnosti, určité segmenty na trhu práce,“ ujišťoval Hahn. „To, že půjdeme k někomu na kontrolu, se nikdo z plánu kontrol nedozví,“ vysvětloval.

„Pane Kazdo, tak voláte po té kontrole, abyste pak nebyl překvapený, až jedna přijde k vám,“ dodala s úsměvem moderátorka Michaela Jílková. „Musíte si říkat ‚lepší vrabec v hrsti než holub na střeše‘,“ poukázala na to, že alespoň nějaké kontroly se dělají. „Prostě držet hubu,“ řekl si sám pro sebe stavbař.

Kontroly se sice dělají častěji, například ale podle invalidní důchodkyně Marie Tiché nejsou moc k užitku – firmy svoje nelegální jednání opakují. „Ty firmy se rozmnožily a dál okrádaj ty handicapovaný,“ zlobila se v pořadu. Podle jejích zkušeností prý nechtějí třeba na místa recepční nebo pekařky najímat lidi, jako je ona, ale raději najmou zahraniční pracovníky. „To je vobšancovaný samýma Ukrajinkama. Tam se nedostanete,“ prohlásila vystresovaným hlasem. „Jak je to možný, že tam sedí samí zdraví Ukrajinci?“

Podle jejích slov po ní zaměstnavatel požadoval, aby pracovala nelegálně či za velice nízký plat. „Jestliže někdo nutí někoho k práci načerno, je to problém pro policii, ne pro tento pořad,“ upozornil Rudolf Baránek ze Strany soukromníků ČR. „Vy byste měli přitvrdit, problém s těmi cizinci je opravdu obrovský,“ dodal na adresu ministra Drábka.

„Při práci načerno to vždycky zaviní podnikatel,“ zapojila se do diskuze bývalá pracovnice Úřadu práce Jarmila Filipová, která kdysi vyslechla spoustu stížností. „Podnikatel je na pracovišti a za všechno ručí,“ dodala. „A proto ty sankce vůči zaměstnavateli jsou řádově vyšší,“ řekl souhlasně Drábek.

Zástupce soukromníků to však odmítal. „Žádný podnikatel tam toho člověka nedovedl snad svázaného,“ kroutil hlavou. „A to má umřít hlady?“ vykřikla paní Filipová. Podle ní jsou lidé do švarcsystému či práce načerno často donuceni – aby zaplatili účty, vezmou cokoli. „Vy prosazujete švarcsystém proto, že to vyhovuje podnikatelům,“ pustila se do Baránka. „Jste na omylu, na velkém omylu, to musí vyhovovat všem. Ke komu budete chodit do práce, když ti podnikatelé nebudou?“ zeptal se.

Ministr práce a sociálních věcí si však ze zákoníku práce hlavu nedělá. I když mu v pořadu vytkli, že je to „obrovský paskvil“, dál ho hájil a prohlašoval, že vše je prováděno tak, jak má být. „Já jsem rád, že tady všichni říkají, abychom kontrolovali důsledně,“ pochvaloval si.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…