Zaorálek prý pindal jako vždycky. Kalousek v ČT vysvětloval, jak to bylo s cisternou

28.05.2013 19:52

Ministr financí Miroslav Kalousek chtěl 2. května zastavit odlet ruského podnikatele Alexeje Torubarova, kterého Česko vydalo kvůli trestnímu stíhání do jeho země. Chtěl tím prý zabránit mezinárodní ostudě, protože s Torubarovem nebylo ukončeno azylové řízení a vydán být neměl. Uvedl to v pořadu Interview na ČT 24.

Zaorálek prý pindal jako vždycky. Kalousek v ČT vysvětloval, jak to bylo s cisternou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek
reklama

„Vše, co konal personál letiště, konal na mou odpovědnost. A já jsem ochoten tuto odpovědnost nést, bylo by nefér, kdyby za to zodpovídal někdo jiný,“ opakoval Kalousek v průběhu celého pořadu. A jestli před letadlem stála cisterna nebo nákladní auto naložené exkrementy prý vůbec není důležité.

Na otázku moderátorky Daniely Písařicové, proč se vlastně do celé záležitosti vměšoval, odpověděl jen: „Já jsem se nevměšoval. To je skoro, jako kdybych se vyměšoval. Nedělal jsem ani jedno, ani druhé,“ poznamenal. On sám prý nevydal žádné pokyny, letištní personál pouze na základě jeho sdělení udělal všechno proto, aby byl vytvořen dostatečný časový prostor pro ponechání Torubarova na českém území.

Justice v tomto případě selhala

Vydání podnikatele totiž považuje Kalousek za hrubou a tragickou chybu. „Ti pánové v brněnské justici podle mého názoru selhali. Možná, že justice rozhodovala přesně podle paragrafů, ale nikoliv na základě etiky a v souladu s lidskými právy. Jsem hluboce přesvědčen, že vydání zřejmě nevinného člověka, a zřejmě na smrt, je tragický omyl,“ uvedl.

Kalouskův počin vyvolal negativní reakce zejména v opozičních řadách. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek jej obvinil, že Kalousek porušil své pravomoci, způsobil mezinárodní ostudu a navíc ohrozil bezpečnost cestujících. Jeho nařčení však sám ministr odmítá. „Zaorálek jen dramaticky pindá, tak jako pindal vždycky“ mávl rukou. Ostudu si prý způsobila sama Česká republika tím, že i po svých zkušenostech s Ruskou federací z dob totalitního režimu jí vydala člověka napospas. Navíc je přesvědčený, že zákon o civilním letectví v žádném případě nebyl porušen.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…