Zavadilovi plzeň s Kalouskem pěkně zhořkne. Bude vysvětlovat

22.04.2012 12:01

VÍME PRVNÍ Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil bude muset vysvětlovat pivo, které si dal s ministrem financí Miroslavem Kalouskem poté, co se mu podařilo naplnit Václavské náměstí sto tisíci demonstranty. Ostatní odborářští bossové považují schůzku přinejmenším za nevhodnou.

Zavadilovi plzeň s Kalouskem pěkně zhořkne. Bude vysvětlovat
Foto: TV NOVA
Popisek: Jaroslav Zavadil a Miroslav Kalousek

Kritika sociálně nespravedlivých reforem,  požadavek demise stávající vlády a vypsání nových voleb. To je v kostce sobotní ohnivý projev šéfa ČMKOS Jaroslava Zavadila na Václavském náměstí. Ten se po ukončení nejpočetnější demonstrace od listopadu 1989 odebral do budovy Českého rozhlasu, kde své postoje následně rozebíral s moderátorem Martinem Veselovským. Po vystoupení se Zavadil rozhodl zchladit žáhu a dal si pivo (piva) s Miroslavem Kalouskem, což bude mít ještě dohru.

Nad schůzkou kroutí hlavou předseda odborového svazu KOVO Josef Středula. „My jsme o tom s panem Zavadilem mluvili, ta schůzka se uskutečnila po odvysílání pořadu a pan Zavadil mě ujistil, že s panem Kalouskem řešili pracovní věci, obsah rozhovoru nebyl tedy přátelský. Každopádně podle mě by bylo lépe, kdyby se schůzka vůbec neuskutečnila, pan Zavadil to bude muset všem vysvětlit,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Středula. Celá anabáze se podle předsedy nejpočetnější odborové organizace bude řešit po neděli.

Malichernosti mohou nabýt na významu

Sobotní demonstrace se zúčastnili také zástupci konkurenční Asociace samostatných odborů a jejich předseda Bohumír Dufek považuje schůzku za nešťastnou „ Řeknu to diplomaticky, byla to naprosto nevhodná schůzka v nevhodném čase. Kdyby se uskutečnila kupříkladu po jednání na vládě, byla by to věc jiná, ale v momentě, kdy dostanete 100 tisíc lidí na Václavák a vyzýváte vládu k demisi, je to prostě nevhodné," řekl pro ParlamentníListy.cz Dufek.

Vše o sobotní demonstraci čtěte ZDE

Na otázku, zda pivní seance může ohrozit post Jaroslava Zavadila, nechtěl Dufek odpovídat, jelikož mu to ani nepřísluší. Uvedl pouze, že i některé zdánlivě malé věci můžou svým významem vyrůst.

Volba předsedy ČMKOS se koná jednou za čtyři roky a následující se koná v roce 2014. Zavadil coby jediný kandidát na předsedu byl v dubnu 2010 zvolen 337 delegáty z celkových 370 možných hlasů. 

Netaktické

Pro schůzku nemá v kontextu protivládních demosntrací pochopení ani předseda policejních odborů Milan Štěpánek. „Lidsky tomu rozumím, ale za situace, kdy naplníte Václavák a vyzýváte vládu k demisi, je to hloupé, o to horší, když se u toho nechají natočit. Přijde mi to prostě netaktické, špatně načasované. I kdyby se u stolu bavili o pracovních věcech, těžko se to před lidmi obhajuje,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Štěpánek.

Předseda NOSPu ale popírá, že by důvodem k odchodu z ČMKOS byl přátelský vztah mezi Zavadilem a Kalouskem. „To určitě důvod nebyl, to jsme tenkrát neřešili,“ uzavřel Štěpánek
Jaroslav Zavadil sobotní posezení s Miroslavem Kalouskem částečně vysvětloval v pořadu OVM. Nejprve obvinil Novu ze zbabělosti, že jej natáčela odněkud "ze křoví" a nepřišla ke stolu.

S ministrem nad pivem prý rozebírali dvě témata. Důchodovou reformu a naštvanost lidu. Zavadil upozornil Kalouska, aby nebagatelizovali počet účastníků sobotní demonstrace.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pavel Kozdera

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…