Zbídačené Česko, mocní zbohatlíci. Nebojácná novinářka Lorencová na scéně

18.04.2013 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR Lihová aféra prý nekončí. „Po všech zkušenostech s přístupem státu k ochraně zdraví a kapes každého z nás, nevěřím, že budeme v tomto případě jako spotřebitelé v bezpečí," řekla ParlamentnímListům.cz novinářka Jana Lorencová, která na obchody s nezdaněným lihem upozorňovala již dávno. Prozradila také, že má nové zprávy o dalších miliardových zlodějnách. A hovořila též o vládě, prezidentu Zemanovi a úrovni české žurnalistiky.

Zbídačené Česko, mocní zbohatlíci. Nebojácná novinářka Lorencová na scéně
Foto: archiv Jany Lorencové
Popisek: Novinářka Jana Lorencová

Jste spokojená s tím, jak se vláda vypořádala s lihovou aférou, respektive vypořádala se s ní vůbec?

Já nikde žádné vypořádání nevidím. Jsou další oběti, i když asi ze starších zásob, jenomže se nikdo neptá, jak staré ty zásoby vlastně jsou a hlavně, kde jsou? Nikdo se neptá, kolik obětí  ta aféra měla ve skutečnosti. Vždyť se na to, že jde o metylalkohol, přišlo vlastně náhodou. Ten problém je někde jinde. Mlží se a zastírá se jeho podstata. Měla jsem to novinářské štěstí, že jsem se od začátku devadesátých let dostávala k informacím o tom, co se kolem lihu,ale nejen kolem lihu, děje.

Že se dováží líh bez kontroly celých 23 let, že se stát vlastně vzdal kontroly nad tím, jak a kdo ho dováží, jak a kdo s ním obchoduje, ale nevzdal se práva na  to stanovit daně, které z něho platíme. Přitom nezajistil,aby daně plynuly tam, kam mají, tedy do státní pokladny. Nejde přitom zdaleka jen o líh. Už to, že takové kauzy vůbec existují, je tragédie. Dnešní situace je jen výsledkem toho, že se všechny vlády, jak šly po sobě od začátku devadesátých let, tvářily, že o nic nejde a žádná účinná opatření, ne špatná, ale žádná, nepřijaly.

Kdy jste se poprvé setkala s obchody s nezdaněným lihem?

Já jsem poprvé o kšeftech s nezdaněným lihem psala už v polovině roku 1990. Tehdy šlo o výsledek práce skupiny policistů, kteří zjistili už tenkrát, že za několik měsíců došlo na dovozu lihu k daňovému úniku ve výši více než dvě miliardy. Nikdo se tím nezabýval a některým policistům to nebylo jedno. A tak jsem se k podkladům nakonec dostala já a moje tehdejší redakční kolegyně. To začínala doba, kdy byly podél cest odstavené a vyrabované kamiony. Cestou do Prahy jsem jich viděla někdy pět i víc. Řidiče pak prý našli někde svázané, se zalepenou pusou. To mohlo být a mnohdy určitě i bylo fingované přepadení po dohodě s majitelem zboží. Policejní skupina byla později rozpuštěna. Systém, jakým fungoval dovoz, vývoz a prodej nezdaněného alkoholu, zůstal zachován, nebo spíš časem byl zdokonalen. Mimochodem, pokud je mi známo, i bohatství Radovana Krejčíře začínalo nezdaněným lihem a cigaretami.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…