Zeman předal vyznamenání. A hovořil o lidech, kteří slovy zakrývají, že za nimi není žádné dílo

28.10.2013 21:40 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman v pondělí večer předal státní vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu. V projevu vyzdvihl životní příběhy, které mají všichni ocenění za sebou. Cesta žádného z nich prý nebyla od začátku strmá, ale museli mnohdy čelit chybám, zraněním, ale také pomluvám těch, za nimiž není žádné dílo.

Zeman předal vyznamenání. A hovořil o lidech, kteří slovy zakrývají, že za nimi není žádné dílo
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Na úvod projevu Zeman hovořil o T. G. Masarykovi. Ten podle něj svými myšlenkami a svou prací narušoval takzvaný hlavní proud. „Byl to člověk, který se postavil proti převládajícímu myšlení, až už to byla hilsneriáda, rukopisná falza nebo tzv. Záhřebský proces. Člověk, kterému většinová populace vytloukla okna z jeho bytu a kterého studenti při jeho přednáškách vypískali. Člověk, který v 65 letech odešel do exilu. Odešel do exilu se svým snem, se snem samostatnosti Československa a tento sen se téměř všem takzvaně realistickým politikům zdál jako něco naprosto nesmyslného. Přesto tento sen zvítězil,“ řekl prezident.

Pokud jsme v zajetí vlastních myšlenek, tak...

Poté hovořil o těch, kterým se rozhodl udělit státní vyznamenání. „Jsou to lidé různých profesí, ale jedno je spojuje – zanechali za sebou dílo, za kterým, pokud se ohlédnou, něco zůstává, jako veliká stopa v dějinách, nikoliv jako stopa v písku,“ objasnil Zeman. „Jsou to mimo jiné tři intelektuálové, kteří mimochodem v prvním kole prezidentské volby hlasovali pro mého protikandidáta a jejichž myšlenky mě vždy rozzuřovaly, ale není nic cennějšího než názor oponenta, který vás nutí k přemýšlení. Jak říkal Masaryk: ‚Myšlení bolí.‘ A pokud jsme v zajetí svých vlastních myšlenek a nenasloucháme názorům svých oponentů, pak zákonitě degenerujeme a stáváme se spíše fosilií než aktivně uvažujícím člověkem,“ prohlásil také Zeman.

U žádného z vyznamenaných podle něj nebyla strmá kontinuální cesta na vrchol. „Byly zde vzestupy a pády, byla zde zranění a chyby. Vždyť i Tomáš Baťa ve svém životě třikrát zbankrotoval, než se stal tím, čím byl. Nevěřím příliš těm, kdo ve svém životě neutrpí žádný šrám, protože i šrámy patří k životu.Ale jsou šrámy, které si zasazujeme svými vlastními chybami a jsou rány, které nám zasazují druzí," podotkl Zeman.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kup

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…