Dávám přednost lidskosti, říká starostka k nepřizpůsobivým

27.01.2012 22:26 | Zprávy

Obec Obrnice, v podstatě vzdálené předměstí severočeskjého Mostu, tvoří v kraji spolu s Dubím u Teplic příklad úspěšnosti boje proti vzniku sociálně vyloučených lokalit, které místní obyvatelé rádi dávají za vzor, jak by se vše mělo řešit. Přístup starostů obou lokalit je ale odlišný. Zatímco starosta Dubí Petr Pípal (ODS), kterého ParlamentníListy.cz zpovídaly v září minulého roku, je úspěšným zastáncem represivního řešení, jeho profesní i stranická kolegyně Drahomíra Miklošková upřednostňuje prevenci a vyzdvihuje roli, kterou v záchraně její obce sehrála vládní Agentura pro sociální začleňování. Zásadní je podle Mikloškové vytvořit u nepřizpůsobivých pozitivní vztah k místu, kde bydlí.

Dávám přednost lidskosti, říká starostka k nepřizpůsobivým
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Romové ve Varnsdorfu

Paní starostko, v oblasti řešení problematiky sociálního vyloučení máte z vlastní obce rozsáhlé zkušenosti. Jak na Vás působí program, který v Teplicích prezentoval Jiří paroubek se svými spolupracovníky?

Pokud by se jej podařilo realizovat v té míře, jak zde zaznělo, byla by to cesta k řešení problému ,který trápí celý Ústecký kraj. Tématem by se ale rozhodně neměly zabývat jen nově vzniklé politické strany či hnutí, ucházející se o místa v krajských orgánech. Obávám se, aby nedošlo pouze k využití této problematiky a jakési jízdě na vlně populismu. Je třeba to dopracovat. Z mé vlastní zkušenosti mohu politiky ujistit, že jde o práci na několik dlouhých let a určitě déle než jedno volební období. Pro politiku je také nevýhodné, že se zde nikdy nedá říci "Máme to vyřešené." Je také nutné postupovat ve všech čtyřech hlavních oblastech, které definuje i Paroubkův program, spolupracovat napříč politickým spektrem. Nějaká populistická programová výzva je bohužel málo. Je třeba konkrétních řešení. Minimálně v obecné poloze to už definovat umíme a takové dokumety navíc existují. Já mám jeden takový schválený zastupitelstvem Obrnic už půl roku a celých šest leet realizujeme, co jsme schopni na úrovni komunálu v oblasti sociálního vyloučení řešit.

Nešlo pravděpodobně o snadnou cestu...

To rozhodně nešlo a navíc i dnes je to řekla bych stále křehké. Mám na mysli dosažení jakési rovnováhy mezi problémy majority a minority. To musí řešit všichni, ne jen jedna politická strana. A já opakuji, velice se obávám, aby se s toho nestalo pouhé atraktivní téma krajských a senátních voleb.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně hodláte dělat proto, aby se Ukrajinci po válce vrátili domů?

A proč poskytujeme azyl i mužům, kteří by měli svou zemi bránit? Ještě otázka, je podle vás pro nás přínosem a případně jakým, když tu u po válce Ukrajinci zůstanou, protože teď tvrdíte, že pro nás přínosem jsou, pak zase, že se budete snažit o jejich návrat, upřímně se v těch vašich prohlášeních vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Další články z rubriky

NKÚ: Prostředky „Modernizačního fondu“ na podporu OZE směřují výhradně do fotovoltaických elektráren

22:14 NKÚ: Prostředky „Modernizačního fondu“ na podporu OZE směřují výhradně do fotovoltaických elektráren

Vláda ČR v roce 2024 rozhodla, že do roku 2030 bude 30 % spotřebované energie pocházet z obnovitelný…