Herec Jan Hrušínský: Komunismus je ostuda lidstva!

26.01.2014 9:48

JINÝMA OČIMA Před pár dny se ParlamentníListy.cz tázaly umělců, jaký mají pocit z Andreje Babiše, když navíc má být tento předseda hnutí ANO ministrem financí. Redakci se sešlo mnoho zajímavých odpovědí. Nejobsáhlejší zamyšlení ale podal herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský, jehož se ParlamentníListy.cz navíc zeptaly, zda je na místě, aby Babiše poslanec Miroslav Kalousek nazýval estébákem.

Herec Jan Hrušínský: Komunismus je ostuda lidstva!
Foto: archiv J. Hrušínského
Popisek: Herec Jan Hrušínský
reklama

Nekrácená odpověď Jana Hrušínského:

„Režisér Miloš Forman u příležitosti 45. výročí sovětské okupace České republiky prohlásil, že ´komunismus je ostuda lidstva´.  Má pravdu. Všude na světě, kde komunisté vládli nebo ještě vládnou, zůstává bezpočet mrtvých, zmařené životy, bída a utrpení, udavači i pokřivení kariéristé, zkrátka všechno, co k totalitnímu režimu patří. Výrok pana Formana byl v té době publikován v mnoha předních světových novinách i magazínech. V českých jsem to ale nijak výrazně nezaznamenal. Jsme lhostejní a obávám se, že přestáváme mít právo si stěžovat. Dovolíme, aby komunisté vzbuzovali v lidech pocity nenávisti a závisti vůči církvím, které sami okradli. Kradli a my všichni to za ně mlčky platíme, ale halasně se zlobíme na toho, kdo byl v minulosti obětí té obrovské perzekuce. Vůbec nám nevadí, že zloději, kteří vše zavinili, se na vrácení uloupeného a zdevastovaného majetku nepodílejí ani symbolicky. Pokrytecky křičíme kvůli třicetikorunovému poplatku za ošetření u špičkového lékaře, ale vůbec nám nevadí zaplatit v téže nemocnici osmdesát korun nevzdělanému hlídači za hodinu stání na parkovišti. Máme z dob komunismu pocit, že na všechno máme nárok zadarmo, bez práce a bez odpovědnosti. Smyslem života se stávají dotace a vysávání veřejných peněz, proti kterým nikdo nepožaduje žádné výsledky. Politici se často zříkají odpovědnosti za jim svěřené veřejné peníze a alibisticky se schovávají za nesmyslné odborné komise, složené často i z bývalých komunistů či z přátel příjemců. Miliardové krádeže jsou odsouzeny jen tehdy, když se soud koná ve Švýcarsku. A i odtamtud lze, jak jsme viděli, pohodlně odjet domů a nemuset se tam již vracet. Nevadí nám korupce, poctivost je považována za slabost nebo dokonce hloupost, mlčky přihlížíme, jak někteří politici vykonávají mnoho zaměstnání či placených funkcí najednou, na plný úvazek a už nad tím ani nepokrčíme rameny. Ptáte se mě na pana Babiše kvůli absenci jeho lustračního osvědčení. Co na to mám říct? Pan Babiš přece není ani sám, ani první, kdo přináší tento problém. Cožpak v minulosti neřídil ministerstvo zahraničních věcí člověk s krycím jménem Kato, jehož hlavní starostí bylo, jak vyvést Českou republiku z NATO? Cožpak nejsme svědky toho, jak schůze Poslanecké sněmovny řídí člověk s krycím jménem Falmer? Cožpak neslyšíme svobodně zvoleného pana prezidenta, jak říká, že platné zákony se v ČR nemusejí dodržovat a mnozí představitelé demokratických politických stran či hnutí s ním v tomto ohledu souhlasí? Je vůbec v České republice vůle nebo spíše síla, která by dodržování zákonů platných pro všechny stejně vyžadovala? Kdybych znal odpověď na tyto otázky, založil bych politickou stranu a vedl ji ve svobodných volbách, dokud nějaké u nás ještě jsou. To ale nemám v úmyslu, protože jsem soukromý podnikatel, což znamená práci, které se člověk musí věnovat na sto procent. A svobodným soukromým podnikatelem i svobodným člověkem chci zůstat, dokud to v ČR půjde.“

Spor o náměstky a hádka ve sněmovne o "Lex Babiš"

Za redakci ParlamentníchListů.cz jen dodáváme, že jméno Andreje Babiše se v posledních dnech a týdnech skloňuje velmi často. Vypadá to pak, jakoby právě Babiš určoval směr politiky budoucí vlády Bohuslava Sobotky. Babiš nejnověji zažehl spor se Sobotkou kvůli náměstkům na ministerstvech – nechce totiž některé náměstky jiných koaličních stran. Už vetoval nominanta na prvního náměstka resortu, který by měl mít na starosti daně a také nechce náměstka na místním rozvoji, který by měl na starosti eurofondy.

Kvůli Babišovi se navíc poslanci jen před pár dny hádali v Poslanecké sněmovně. Důvodem jim k tomu sice byla novela služebního zákona, ale protože normu nazval místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek „Lex Babiš“, ve sněmovně bylo kvůli tomu pěkně „veselo“.

Podle Kalouska totiž kvůli normě dojde k obsazování dalších estébáků do čel resortů. „Lex Babiš je pilotní projekt pro obsazování dalších a dalších estébáků do čela jednotlivých ministerstev,“ poznamenal kromě jiného k tomu Kalousek ve sněmovně. Podle něj jde v tomto případě o projekt pro jednoho člověka proto, neboť normou podmínil prezident Miloš Zeman jmenování Sobotkovy vlády.

Norma má sice, zjednodušeně řečeno, v Česku odpolitizovat státní správu, přičemž v jako jediné zemi Evropské unie stále chybí, ale protože spolu s ní podmínil Zeman jmenování vlády Bohuslava Sobotky, tak i některým dalším politikům opozice norma tzv. nevoní.

„Prezident říká, že bude vyžadovat negativní lustrační osvědčení. Jeden z členů budoucí vlády není schopný ho předložit, proto se dnes schází sněmovna,“ připomněl v úterý poslancům mimo jiné Kalousek na konto Babiše.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pošlou sem další viry. Když vidí naši hysterii. Expert má obavu

4:44 Pošlou sem další viry. Když vidí naši hysterii. Expert má obavu

Kdo tohle Babišovi nakukal. O ničem takovém jsem neslyšel, reagoval pro ParlamentníListy.cz imunolog…