Hned v úvodu tohoto týdne zaujaly Petra Žantovského pondělní Události, komentáře ČT24, v nichž byli hosty moderátora Lukáše Dolanského ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. „Hovořilo se na téma fiskálního paktu a jak se dalo čekat, pan Mládek naši účast v něm schvaloval a hájil, zatímco pan Stanjura mu oponoval. Ani jeden z hostů, natož pan Dolanský, jehož to byla prvotní povinnost, neřekl, v čem fiskální pakt spočívá,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský.
Od ministra z ČSSD jsme slyšeli, že je dobré být ve fiskálním paktu. „Tvrdil, že je dobré tím demonstrovat naši účast v Evropě a – jak se říkávalo za komunistů – naše pevné a nerozborné spojenectví s bratrskými socialistickými, dnes tedy s eurounijními státy. Ta frazeologie je velice podobná. Ne náhodou Rusové říkají Evropské unii evrosajuz, to je přesné. Ale ten rozhovor neřekl vlastně vůbec nic, jak už to bývá u rozhovorů, kde předmětem je docela expertní téma,“ podotýká Petr Žantovský pro ParlamentníListy.cz.
Fiskální pakt připomíná Radu vzájemné hospodářské pomoci
Předseda poslaneckého klubu ODS možná o podstatě fiskálního paktu nemluvil proto, že nedostal moc prostoru. „Také pan Mládek jistě ví, co je podstatou fiskálního paktu, ale zase se mu nehodí do krámu to říkat otevřeně. Oba tak používali různé frazeologie, tak bych to doplnil za ně. Prapodstata fiskálního paktu je v tom, že státy sestaví své rozpočty již v období březen, duben, předloží je do Bruselu. Tam je prozkoumá příslušný orgán Evropské komise a buďto je schválí, nebo uvede výhrady a přiměje ten jednotlivý stát, toho ministra financí, v našem případě pana Babiše, aby tam zapracoval změny,“ vysvětluje mediální odborník.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Dolanský , Michálek , Mládek , Stanjura , Cabaniss , týden v médiích , P. Žantovský , Lauder
autor: Jiří Hroník
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

11:14 ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu
Velkou proměnou prochází v současné době výrobní technologie v Areálu Třeboradice, a.s., ze Skupiny …
- 7:33 Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II
- 20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
- 16:14 ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %
- 11:14 Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů
- 7:33 ČSÚ: Meziroční růst cen potravin opět zrychlil