Olympionik Zaremba by stěhoval cikány do Mongolska. Romští aktivisté jen kroutí hlavou

31.05.2012 20:03

Olympijský vítěz ve vzpírání Ota Zaremba před dvěma lety vstoupil do DSSS a o Romech hovoří s největším pohrdáním. Odstěhoval by je prý do Mogolska, protože tam budou moci kočovat, chovat berany a všechno rozbíjet. Romští aktivisté nad tím kroutí hlavou. Poradce Strany rovných příležitostí Miroslav Kováč jasně říká, že Romové jsou českými občany a proč by se tedy měli někam stěhovat. Aktivista Patrik Banga podotýká: „Co si myslet o chlapovi, který prodá olympijskou medaili?“

Olympionik Zaremba by stěhoval cikány do Mongolska. Romští aktivisté jen kroutí hlavou
Foto: dsss.cz
Popisek: Olympijský vítěz Ota Zaremba s Tomášem Vandasem
reklama

„Helejďte se, kdybych byl já hejtmanem v Moravskoslezském kraji a měl nějaký slovo, tak bych cikány pomalinku odstěhoval do Mongolska. Několikrát jsem tam byl a to je pro ně ideální kraj. Oni tam můžou kočovat, chovat berany, rozbíjet všechno. Na sever se nehodí. Jsou z Indie, neměli tam co jíst, tak šli sem na sever. Pracovat ale nikdy nebudou. Možná čtrnáct dní, vezmou si peníze, pak budou čtrnáct dní chlastat a všechno rozbíjet a tím to hasne,“ sděluje vzpěrač Ota Zaremba, jenž roku 1980 získal na olympiádě v Moskvě zlatou medaili. Dnes je asi jediným obecně známějším členem Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Romští aktivisté si s jeho výroky moc starostí nedělají.

Superstar DSSS: Zaremba a Prokůpek

„Musíme si všichni uvědomit, že i my jsme občané této země. Nejsme žádní přistěhovalci. Žijeme zde staletí a pořád jsme odmítáni. Z toho jsou všechny ty problémy. Máme stejnou kulturu, stejné náboženství, žijeme léta ve stejných hodnotách. Když Zaremba řekne, že se máme někam vystěhovat, tak proč, když zde žijeme šest set let. Otázka je v tom, jestli nás společnost přijme a proč nás nepřijímá. V každé společnosti jsou lidé dobří a špatní,“ podotýká generální poradce Strany rovných příležitostí Miroslav Kováč.

Romský aktivista a novinář Patrik Banga na to reaguje: „Má právo na názor jako každý jiný. Nelíbí se mi to, ale je to jeho věc. Co si mám myslet o chlapovi, který prodá olympijskou medaili. Jedinými známými osobnostmi v DSSS je Zaremba a pak vaše superstar Václav Prokůpek. Samozřejmě, že v DSSS by chtěli, aby jich měli víc, ale nemají na to kapacity.“

Proč vzpěrač nesnáší Romy

Zaremba vstoupil do DSSS v roce 2010. „Tehdy mi cikán ukradl pět tisíc korun z auta. Jel se mnou pro činku, koupili jsme činku, měl jsem peněženku na zadním sedadle a z ní mi ty peníze ukradl. Cikán jak bota, černý jak havíř. Tak jsem se naštval a řekl, aby cikáni vypadli. Potom mi zavolal Tomášek, že se konečně našel někdo, kdo cikány pořádně seřval. Jinak si dělaj, co chtěj. U mě nemuseli platit vstupy do tělocvičny, tepláky, boty, obědy. Měli všechno zdarma. Podmínky jak vrcholoví sportovci. Oni jsou dobří. Ne, že ne. Byli mistry republiky ve svých kategoriích. Ale takové kluky, abych si musel pořád dávat pozor na peněženku, já nechci,“ rozčiluje se Zaremba.

Má sportovní klub a tělocvičnu v Horní Suché u Havířova, kde nyní trénuje Luboš Sršeň. „Má tam dva nebo tři cikány. Normální bílí nepůjdou vzpírat, protože to je těžký sport,“ říká Zaremba a s tím, že DSSS je rasistická a xenofobní strana nesouhlasí. „To je blbost a kravina. Jen chtěj, aby byl v republice pořádek. Vždyť se přijďte podívat do Havířova, co se tady děje. Cikánů všude, každý si musí dávat bacha na věci. Byty jsou špatný. Zdeněk Bakala si tady koupil celý OKD, byty neopravuje, úplně na to kašle a staří horníci, kterým je osmdesát roků, se nemají kde koupat a nemají ani teplou vodu. To je hrůza. Nikdo nic neřekne. Každý mlčí a má strach. Já se Vandasovi nedivím, že je takovej. Má pravdu ve všem.“

Břeclavská lež

Na nedávné události v Břeclavi, kdy si patnáctiletý Petr vymyslel, že ho zbili Romové a na to konto se tam konalo několik protiromských demonstrací, má sportovec také dost svérázný názor: „Ten kluk ještě nemá rozum, to je blbec. Dal bych mu pár facek anebo ať mu tam ti cikáni dají pár facek a konec.“

Ostatně na zpravodajském serveru romea.cz k tomu novinář František Kostlán sepsal celý článek, který se týká protiromských lží, kde popisuje jednotlivé případy. Například, když nedávno patnáctiletá dívka tvrdila, že na ni v Liberci zaútočila trojice Romů a pořezali ji žiletkou na celém těle. Nakonec se však ukázalo, že si dívka ublížila sama.

„Když se dívám na tu naší republiku, tak je mi z toho blbě. Jak se to tady rozkrádá, to už není možný.  Musí přijít někdo, kdo s tím něco udělá. Je třeba vlády rozumných lidí, co jsou Češi. Když hrajeme hokej, tak do toho dáme život. Když jsem sportoval, tak jsem tam nechal všechno, protože jsem Čech. Takových lidí, co by do toho šli, aby se tady udělal pořádek, je dost,“ tvrdí Zaremba, jenž je členem Republikového sněmu DSSS.

V roce 1980 získal na letních olympijských hrách v Moskvě ve vzpěračské kategorii do sto kilogramů zlatou medaili. Šlo však o olympiádu, kterou kvůli invazi SSSR do Afghánistánu bojkotovali sportovci z většiny západních zemí. Ve stejném roce se stal i sportovcem roku ČSSR. Později však přiznal, že dopoval a to se souhlasem tehdejších trenérů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Apríííííl… Ne!“ Zástupce Pirátů šéfuje středočeskému zdravotnictví. A čile podniká. Ano, s nemocnicemi

8:34 „Apríííííl… Ne!“ Zástupce Pirátů šéfuje středočeskému zdravotnictví. A čile podniká. Ano, s nemocnicemi

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek předložil pozměňovací návrh k zákonu o střetu zájm…