Revolta v TOP09. Menšina chtěla Kalouskův konec. Většina: Do voleb buďte ticho

26.07.2012 20:00

ParlamentníListy.cz získaly z důvěryhodných zdrojů informaci, že na středečním pražském setkání regionálních členů TOP09 padaly návrhy, aby byl ministr financí Miroslav Kalousek zbaven předsednických funkcí.

Revolta v TOP09. Menšina chtěla Kalouskův konec. Většina: Do voleb buďte ticho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

To, že se setkání uskutečnilo, potvrdil redakci šéf pražské TOP09 poslanec František Laudát, jeho obsah však nastínil jen sporadicky.

"Nesešli se tam regionální šéfové, ale jen taková směsice členů. Byla to iniciativa jednoho člověka. Tématem byl Miroslav Kalousek. Nebyly ale přijaty žádné závěry,“  uvedl pro ParlamentníListy Laudát s tím, že další informace vzhledem k časové zaneprázdněnosti případně poskytne zítra.

ParlamentníListy se dozvěděly, že většina přítomných se shodla na tom, že Miroslav Kalousek udělal mnoho chyb, nicméně, že nehodlají celou věc před nadcházejícími krajskými a senátními volbami rozpitvávat. Tento argument nakonec přehlušil menšinu členů, která požadovala okamžité řešení v podobě svolání mimořádného sněmu a zbavení Kalouska funkcí ve vedení strany. Kalouskovo chování na konci června ostře kritizoval řadový člen TOP 09 a zastupitel Prahy 10 Martin Uhlíř, když veřejně napsal, že chování ministra Kalouska v kauze CASA je na demisi. 

Má to cenu?

Šéf Starostů Petr Gazdík ve čtvrtečním rozhovoru pro server Ihned.cz nastínil, že další spolupráce obou subjektů je ve hvězdách.

"To budu umět říci po krajských volbách, do kterých půjdeme společně s TOP 09. Jejich výsledek ukáže, jestli spojení má, nebo nemá budoucnost. Pak si sednou oba celostátní výbory a řekneme si co dál," uvedl Gazdík. Momentů, které mluví proti pokračování spolupráce, ale i pro ni, je podle Gazdíka celá řada. Šéf poslaneckého klubu zároveň doufá, že kauza CASA už bude v té době vyřešena.

Rozehřál i Chlada

Nedávné výroky Miroslava Kalouska na účet vyšetřovatele kauzy CASA Jiřího Mazánka se bytostně nelíbí ani poslanci Karlovarského kraje TOP09 Rudolfu Chladovi.

"Škodí to straně. Na výboru Kalousek bouří až nad rámec slušnosti. Já bych se takto nechoval," uvedl v rozhovoru pro ParlamentníListy Chlad. Poslanec považuje za kardinální věc spor o pravdomluvnost mezi Kalouskem a policejním prezidentem Petrem Lessym. "Buď lže jeden nebo druhý, ale tohle se nedá zamést. Kompromis zde nemůžu najít, ani kdybych chtěl," uzavřel.

Kalousek ještě před odjezdem na dovolenou poodhalil kruhy, které mají zájem na diskreditaci jeho osoby. Konkrétnější všakbýt nechtěl  "Nemám žádné důkazy. Jen si troufnu říct, že všechny tyto provokace v sobě nesou typické bártovsko-morozovské manýry. Třeba je někdo převzal. Neříkám, že to celé odvedl Bárta s Morozem. To je vše, co vám k tomu řeknu," uvedl pro Týden.cz 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Pavel Kozdera

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČOI: Kontrola kuchyňských elektrospotřebičů odhalila nedostatky

9:45 ČOI: Kontrola kuchyňských elektrospotřebičů odhalila nedostatky

Česká obchodní inspekce provedla kontrolní akci zaměřenou na malé kuchyňské tepelné elektrospotřebič…