V Pražské křižovatce se lidé loučí s Havlem

19.12.2011 13:40

V centru Pražská křižovatka se lidé loučí se zesnulým bývalým prezidentem Václavem Havlem. Rakev s ostatky někdejší hlavy státu je v odsvěceném kostele svaté Anny vystavena od 12:00. Dagmar Havlová na manželovu rakev položila kytici rudých růží. Se zesnulým se přicházejí rozloučit desítky lidí. Rakev bude vystavena po celý den a také v úterý. Havel zemřel v neděli ve spánku na chalupě v Hrádečku na Trutnovsku. Bylo mu 75 let.

V Pražské křižovatce se lidé loučí s Havlem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel

U vchodu do kostela se už dopoledne scházeli lidé všech věkových kategorií, od seniorů po mladé lidi, a přinášeli květiny a svíčky, které zapalovali před budovou. Lidé přinášejí zejména rudé růže, které kladou k rakvi. Ta je umístěna na pódiu, kam se vystupuje po schodech. Lidé se před rakví klaní, řada z nich poklekla a pokřižovala se. Návštěvníci mají v obličejích pohnutý výraz, zastavují se také u malé výstavky fotografií ze života bývalého prezidenta.

Výzdoba od Bořka Šípka

Výzdoba centra je prostá, tvoří ji zejména bílé lilie a rudé růže v úzkých vysokých vázách, nad rakví se vznáší několik stylizovaných skleněných holubic a oranžové skleněné srdce. Výzdobu na místě aranžoval architekt a blízký Havlův spolupracovník Bořek Šípek, který se v minulosti podílel na úpravě prostor Pražského hradu.

Ve středu a ve čtvrtek bude rakev vystavena ve Vladislavském sále Pražského hradu. Na Hradě jsou k podpisu připraveny kondolenční listiny. Pohřeb prvního polistopadového prezidenta se uskuteční pravděpodobně v pátek. Vláda bude dnes rozhodovat o vyhlášení státního smutku.

Vše k tématu skon Václava Havla

Už krátce po oznámení Havlova úmrtí se v neděli odpoledne lidé začali spontánně shromažďovat na různých místech republiky. I dnes od časného rána přicházejí na Pražský hrad, k památníku 17. listopadu na Národní třídu a především na Václavské náměstí. Přinášejí květiny, zapalují svíčky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To může jít rychle.“ Ukrajina? Ne. Generál Šedivý zmrazil ještě horší věcí

12:44 „To může jít rychle.“ Ukrajina? Ne. Generál Šedivý zmrazil ještě horší věcí

„Okolní menší národy, které jsou stále součástí Ruska, vidí, že je postihla mobilizace, a pokud to P…