Docent Ševčík: Jsme vězni svých dluhů. Evropa? Čím dál tím hůř

01.12.2014 7:47 | Zprávy

Na tom, že eurozóna je chybný projekt, se shodují pravicový ekonom Miroslav Ševčík a levicová ekonomka Ilona Švihlíková. „Od počátku říkám, že to nikdy nebyl ekonomický projekt, ale politický projekt,“ prohlásil děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické, bývalý ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík. Opačný názor zastává bývalý vicepremiér České národní banky a europoslanec Luděk Niedermayer.

 Docent Ševčík: Jsme vězni svých dluhů. Evropa? Čím dál tím hůř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Ševčík

Ekonomika Švihlíková zase tvrdí, že eurozóna byl chybný projekt od počátku. „Stačí znát trošku dějiny měnových unií a je jasné, že tak silný nástroj jako je společná měna musí být nutně doprovázen politickou unií. Jenže to už EU nechtěla, to už byl příliš velký krok, a tak se zasekla v mezipatře,“ řekla v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Měnová unie – klíčový prvek evropské architektury

Naopak bývalý viceguvernér České národní banky a europoslanec Luděk Niedermayer je přesvědčen, že kdyby euro nevzniklo, nedostali bychom se tak daleko v budování jednotného evropského trhu, který je také jádrem prosperity nás v rámci Evropské unie. „Myslím, že eurozóna je dobrý projekt, pochopitelně při nastavení těch právních pravidel se něco nepovedlo, ale myslím, že se ale tyto věci postupně daří docela opravovat. Já považuji měnovou unii za klíčový prvek evropské architektury,“ řekl ParlamentnímListům.cz. uznávaný ekonom.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Zuzana Majerová byl položen dotaz

Co by EU měla z toho, kdyby nás zatáhla do války?

Vy tvrdíte, že se o to pokouší. Proč by to dělala? A k té mírové iniciativě Trupma. Podle vás je jeho návrh vůči Ukrajině spravedlivý? Nezohledňuje jen zájmy USA a Ruska?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nábytek za 230 milionů. Rakušanův úřad nakupoval ještě po volbách

4:46 Nábytek za 230 milionů. Rakušanův úřad nakupoval ještě po volbách

Ministerstvo vnitra objednává nábytek za skoro čtvrt miliardy korun. Nejde o žert, ale o skutečnou z…