Česká bižuterie měla na kahánku, europoslanci chtěli zakázat olovo

21.06.2012 12:40

Čeští skláři si zatím mohou oddechnout. V Evropském parlamentu neprošel návrh na úplný zákaz používání olova při výrobě bižuterie. Skleněné ozdoby se přitom nejen v České republice tradičně vyrábějí z olovnatého křišťálového skla, které je zákazníky oblíbené právě pro své jedinečné vlastnosti.

Česká bižuterie měla na kahánku, europoslanci chtěli zakázat olovo
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Důvodem zákazu měla být podle předkladatelů návrhu možná zdravotní rizika vyplývající z kontaktu pokožky a křišťálového skla. Hovoří se ale především o silném lobbistickém tlaku ze strany velkých světových výrobců křišťálu, kteří jako jediné mají k dispozici dostatečné technologické zázemí pro výrobu bezolovnatého křišťálu.

Lobbistický tlak

„V tuto chvíli platí hranice 0,05 procenta obsahu olova ve špercích, všechny typy křišťálu mají ale z nařízení výjimku,“ říká člen výboru pro životní prostředí Miroslav Ouzký, který na možné ohrožení českých i evropských výrobců bižuterie upozornil jak domácí skláře, tak ostatní české europoslance.

Výjimku pro křišťál stanovila evropská agentura pro chemické látky (ECHA) se souhlasem všech států sedmadvacítky i Evropské komise. Podle vyjádření expertů totiž v případě křišťálového skla žádné riziko přenosu olova na kůži neexistuje, olovo ze skla neuniká stejným způsobem, jako z jiných materiálů.

„I sám předkladatel návrhu připouští obrovský lobbistický tlak,“ komentuje Ouzký předložení návrhu, který by vyhovoval několika velkým společnostem, ale znamenal by faktickou likvidaci malých a středních podniků.

Česko by bylo poškozeno

„Pro mě je naprosto nepřijatelná už jen skutečnost, že se někdo pokouší vymýšlet normu, která by byla mnohem přísnější než ta, která upravuje obsah olova v dětských hračkách. Navíc v České republice se vyrábí nejširší sortiment skla pro výrobu bižuterie v Evropě a některé druhy skloviny vůbec nelze v bezolovnatém provedení vůbec vyrábět. Někdo tu zkrátka až podezřele horkou jehlou ušil návrh, který by okamžitě poslal ke dnu na dvacet procent českého sklářství,“ dodává europoslanec.

Návrh na úplný zákaz olova v bižuterii z křišťálového skla předložil v Evropském parlamentu rakouský lidovecký poslanec Richard Seeber společně s německým lidovcem Peterem Liesem, zelenými a komunisty. Text byl ovšem při prvním projednávání ve výboru pro životní prostředí zamítnut poměrem hlasů 29 ku 12.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nechutné. Ani vidět to nemůžu. Nákup paprik kazí Čechům náladu

4:44 Nechutné. Ani vidět to nemůžu. Nákup paprik kazí Čechům náladu

Paprika, která je u nás klidně za stovku, stojí na Balkáně pakatel. Maximálně půldruhého eura. Na tr…