Klaus: Nevyrábíme. Kupujeme od Asiatů a ještě si na to půjčujeme

31.12.2012 20:24

Magazín Týden přinesl ukázky z chystané knihy prezidenta Václava Klause „My, Evropa a svět“. Publikace je ohlédnutím politika a ekonoma za předchozím dvacetiletím, které vyústilo v současnou krizi. Proto se značná část prezidentových úvah zabývá právě ekonomickým vývojem a chybami, kterých se v něm politici dopustili.

Klaus: Nevyrábíme. Kupujeme od Asiatů a ještě si na to půjčujeme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus poctil svou návštěvou prvňáčky základní školy Na smetance

Prezident Klaus v knize především kritizuje fakt, že si západní země začaly myslet, že není třeba nic vyrábět a stačí znalosti a vědomosti. Proto se začala podporovat věda a výzkum, což prý bylo vždy oblíbené heslo všech levičáků. Přitom je evidentní, že znalosti samy o sobě nemají žádný přínos. „Měli bychom si připomínat, že když Západ vyráběl pro zbytek světa, bohatl. Teď je to opačně, a chudne,“ píše prezident. Výroba se prý přesunula do Číny či jihovýchodní Asie, my si jejich produkty musíme kupovat, půjčujeme si na to a zadlužujeme se.

Další příčinou finanční a následně hospodářské krize podle něj byla neodůvodněná víra, že lidé již dokázali ovládnout ekonomiku natolik, že mohou regulovat její vývoj a překonávat tradiční hospodářské cykly. Znovu se prý rozvinula víra v mocné daňové a měnové nástroje, které dokáží ekonomiku regulovat.

A když se ekonomika zhroutila, využili toho k propagaci svého dávného názoru, že za vše může trh a nedostatečná státní regulace. „Tento názor není možné přijmout, šlo především o evidentní selhání státu, jeho politiky a jeho forem regulace,“ píše Klaus. Následně to dokazuje na příkladu velmi nízkých úrokových sazeb, vysílajících do ekonomiky chybné signály.

Problémy podle něj byly i v rozpočtové politice, která uvěřila ve vlastní schopnost vytvářet dlouhodobý ekonomický růst. Proto se netrápila permanentními rozpočtovými schodky a věřila, že budoucí rychlý růst ekonomiky schodky postupně umaže. „Žádné kontrolní lampičky neblikaly, politici bez obav navyšovali dluhy států. Červené světýlko se rozsvítilo až krizí, ale to už bylo pozdě,“ myslí si Václav Klaus.

A navíc byly poté voleny zcela iracionální metody na léčení vzniklé krize.     

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nechutné. Ani vidět to nemůžu. Nákup paprik kazí Čechům náladu

4:44 Nechutné. Ani vidět to nemůžu. Nákup paprik kazí Čechům náladu

Paprika, která je u nás klidně za stovku, stojí na Balkáně pakatel. Maximálně půldruhého eura. Na tr…