Nečas s Kalouskem prý chystají mistrovskou miliardovou loupež

11.06.2013 14:25 | Zprávy

ANKETA Vláda rozpočtové odpovědnosti. Tak sama sobě říkala „pravicová“ vláda Petra Nečase, která slibovala, že nebude zvyšovat daně a bude snižovat schodek rozpočtu. Poté, co porušila první slib a zvýšila daně, se nyní chystá zvýšit schodky rozpočtu. Podle některých pravicových politiků je to skandální.

Nečas s Kalouskem prý chystají mistrovskou miliardovou loupež
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek s Petrem Nečasem ve sněmovně

Podle návrhu Ministerstva financí, který má k dispozici ČTK, by schodek státního rozpočtu měl příští rok stoupnout na 105 miliard korun, v roce 2015 na 110 miliard korun a v roce 2016 na 115 miliard korun. Letos má být schodek 100 miliard korun.

Keynesiánský socialismus a populismus

Avšak původní loňské plány Ministerstva financí počítaly v roce 2014 se schodkem 85 miliard korun a v roce 2015 s 50 miliardami korun. Nyní naopak chce vláda výdaje zvýšit, aby podpořila ekonomický růst.

ParlamentníListy.cz oslovily koaliční politiky, zda nepovažují navyšování rozpočtového schodku za keynesiánský socialismus a předvolební populismus. Ekonomická teorie socialisty Johna Maynarda Keynese totiž říká, že v době krize má vláda více investovat do ekonomiky a může se kvůli tomu zadlužit, což podporuje i Miloš Zeman. Naproti tomu liberální ekonomická teorie říká, že má vláda šetřit a nezvyšovat daně, aby více peněz zůstalo občanům, protože ti sami vědí lépe, jak naložit s penězi, než stát, který by navíc neměl zadlužovat budoucí generace.

ParlamentníListy.cz se rovněž dotázaly, zda zvýšení schodku není jen předvolebním populismem. Rok 2014 bude totiž supervolebním: Proběhnou sněmovní, komunální, senátorské i evropské volby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanjura podporuje černý trh. Výrobci alkoholu dali na stůl fakta

16:30 Stanjura podporuje černý trh. Výrobci alkoholu dali na stůl fakta

Stát odmítá odstranit diskriminaci ve zdanění lihovin a místo toho nerovnoměrně zatěžuje zvyšováním …