Podle návrhu Ministerstva financí, který má k dispozici ČTK, by schodek státního rozpočtu měl příští rok stoupnout na 105 miliard korun, v roce 2015 na 110 miliard korun a v roce 2016 na 115 miliard korun. Letos má být schodek 100 miliard korun.
Keynesiánský socialismus a populismus
Avšak původní loňské plány Ministerstva financí počítaly v roce 2014 se schodkem 85 miliard korun a v roce 2015 s 50 miliardami korun. Nyní naopak chce vláda výdaje zvýšit, aby podpořila ekonomický růst.
ParlamentníListy.cz oslovily koaliční politiky, zda nepovažují navyšování rozpočtového schodku za keynesiánský socialismus a předvolební populismus. Ekonomická teorie socialisty Johna Maynarda Keynese totiž říká, že v době krize má vláda více investovat do ekonomiky a může se kvůli tomu zadlužit, což podporuje i Miloš Zeman. Naproti tomu liberální ekonomická teorie říká, že má vláda šetřit a nezvyšovat daně, aby více peněz zůstalo občanům, protože ti sami vědí lépe, jak naložit s penězi, než stát, který by navíc neměl zadlužovat budoucí generace.
ParlamentníListy.cz se rovněž dotázaly, zda zvýšení schodku není jen předvolebním populismem. Rok 2014 bude totiž supervolebním: Proběhnou sněmovní, komunální, senátorské i evropské volby.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík