Psychiatr Cimický: V podhoubí společnosti tiká časovaná bomba

06.08.2012 8:51 | Zprávy

Navenek se zdá, že se nic neděje, ale v podhoubí společnosti tiká časovaná bomba. Tak hodnotí renomovaný psychiatr Jan Cimický situaci, kdy se v celé Evropě zvyšuje počet nezaměstnaných, především mladých lidí. „V podhoubí narůstá obrovské napětí, které vede k podpoře populistických nebo extrémních názorů a stran,“ varuje odborník na lidskou psychiku.

Psychiatr Cimický: V podhoubí společnosti tiká časovaná bomba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Násilí ve Varnsdorfu

Statistická data budí skutečně obavy. Podle právě zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vloni v Evropské unii nepracovala ve věku 15 až 64 let více než třetina osob. Katastrofální situace nastává hlavně u mladých lidí po skončení jejich vzdělání. V Itálii nebo Řecku například nepracovali ve věku 25 až 29 let čtyři z deseti. Právě mladí Evropané platí podle odborníků za ekonomickou a finanční krizi a situace se zřejmě v příštích několika letech nezlepší. Ve španělském tisku se pro armádu mladých nezaměstnaných vžilo označení generace „ani ani“, tedy lidé, kteří ani nepracují, ani nestudují.

Na jihu Evropy nepracuje skoro polovina mladých, u nás pětina

Ale problém s nezaměstnaností absolventů škol se nevyhnul ani střední Evropě. Setkalo se s ní Slovensko už v roce 2001, kdy nezaměstnanost mladých do 20 let dosahovala téměř čtyřiceti procent. Později klesla ke dvaceti procentům a v těchto úrovních se pohybuje i dnes, podobná čísla jsou i v České republice.

Ekonomická situace se má ovšem zhoršovat, takže není vyloučeno, že i tato čísla porostou. Projeví se třeba růstem zdravotních problémů – například depresí, vyšším užíváním drog i nárůstem kriminality.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanjura podporuje černý trh. Výrobci alkoholu dali na stůl fakta

16:30 Stanjura podporuje černý trh. Výrobci alkoholu dali na stůl fakta

Stát odmítá odstranit diskriminaci ve zdanění lihovin a místo toho nerovnoměrně zatěžuje zvyšováním …