Domácnosti ve velkých městech vydaly v minulém roce až desetinásobné částky za nájemné z bytu oproti domácnostem v obcích s počtem obyvatel nižším než dva tisíce. Uvádí to ve svém záříjovém čísle časopis Statistika & My, který se ve svém článku opírá o výběrové šetření Statistika rodinných účtů Českého statistického úřadu. Z něj také vyplývá, že průměrná výše čistých peněžních vydání činila v loňském roce v domácnostech v malých obcích (méně než 2 tisíce obyvatel) 10 137 Kč na osobu a měsíc. Ve velkých městech (více než 50 tisíc obyvatel) dosáhla 12 656 Kč.
Nižší průměrné peněžní vydání na osobu v domácnostech v malých obcích souvisí s jejich nižším průměrným příjmem. Nezanedbatelný vliv má rovněž skutečnost, že domácnosti v menších obcích a městech jsou v průměru vícečlenné a také se v nich nachází větší počet dětí bez vlastního příjmu. Velikost obce podstatně ovlivňuje i strukturu spotřebních vydání domácností. Ve městech tvoří nejvýznamnější položku vydání na bydlení a energie, která přesahují 20 procent. Ve velkoměstech s počtem obyvatel vyšším než 50 tisíc činil jejich podíl dokonce téměř 25 procent.
Podíl výdajů na potraviny je vyšší v malých obcích
To u domácností bydlících v obcích do dvou tisíc obyvatel tento podíl nedosáhl ani 18 procent a stal se až druhou nejvýznamnější položkou. Ve velkoměstech činily náklady na bydlení a energie průměrně 5 655 Kč na domácnost, což bylo o 40 procent více než u domácností v obcích s nejnižším počtem obyvatel. Domácnosti ve velkých městech vydaly ve srovnání s těmi v obcích do dvou tisíc obyvatel více než desetinásobné částky za nájemné z bytu a zhruba dvojnásobné částky za ostatní služby související s bydlením (vodné a stočné, sběr pevných odpadů apod.).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník