Smutná čísla životních nákladů. Ve městech krvácí peněženka za bydlení, na venkově za dopravu

24.09.2013 17:35 | Zprávy

Výdaje na bydlení a energie tvořily v minulém roce největší podíl u domácností žijících ve velkých městech. V domácnostech z obcí do dvou tisíc obyvatel představují naopak největší položku výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje. Pro ně jsou kvůli dojíždění za prací a do škol i horší dostupnosti některého zboží a služeb větší zátěží i náklady na dopravu.

Smutná čísla životních nákladů. Ve městech krvácí peněženka za bydlení, na venkově za dopravu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Potraviny, ilustrační foto

Domácnosti ve velkých městech vydaly v minulém roce až desetinásobné částky za nájemné z bytu oproti domácnostem v obcích s počtem obyvatel nižším než dva tisíce. Uvádí to ve svém záříjovém čísle časopis Statistika & My, který se ve svém článku opírá o výběrové šetření Statistika rodinných účtů Českého statistického úřadu. Z něj také vyplývá, že průměrná výše čistých peněžních vydání činila v loňském roce v domácnostech v malých obcích (méně než 2 tisíce obyvatel) 10 137 Kč na osobu a měsíc. Ve velkých městech (více než 50 tisíc obyvatel) dosáhla 12 656 Kč.

Nižší průměrné peněžní vydání na osobu v domácnostech v malých obcích souvisí s jejich nižším průměrným příjmem. Nezanedbatelný vliv má rovněž skutečnost, že domácnosti v menších obcích a městech jsou v průměru vícečlenné a také se v nich nachází větší počet dětí bez vlastního příjmu. Velikost obce podstatně ovlivňuje i strukturu spotřebních vydání domácností. Ve městech tvoří nejvýznamnější položku vydání na bydlení a energie, která přesahují 20 procent. Ve velkoměstech s počtem obyvatel vyšším než 50 tisíc činil jejich podíl dokonce téměř 25 procent.

Podíl výdajů na potraviny je vyšší v malých obcích

To u domácností bydlících v obcích do dvou tisíc obyvatel tento podíl nedosáhl ani 18 procent a stal se až druhou nejvýznamnější položkou. Ve velkoměstech činily náklady na bydlení a energie průměrně 5 655 Kč na domácnost, což bylo o 40 procent více než u domácností v obcích s nejnižším počtem obyvatel. Domácnosti ve velkých městech vydaly ve srovnání s těmi v obcích do dvou tisíc obyvatel více než desetinásobné částky za nájemné z bytu a zhruba dvojnásobné částky za ostatní služby související s bydlením (vodné a stočné, sběr pevných odpadů apod.).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanjura podporuje černý trh. Výrobci alkoholu dali na stůl fakta

16:30 Stanjura podporuje černý trh. Výrobci alkoholu dali na stůl fakta

Stát odmítá odstranit diskriminaci ve zdanění lihovin a místo toho nerovnoměrně zatěžuje zvyšováním …